Google Walkout Protestosuna 20.000 Kişi Katıldı

Organizasyonu yöneten kişilere göre, dünyanın dört bir yanındaki 50 Google ofisinde çalışan 20.000 kişi Cuma günü saat 11:10’da protestodaydı. Bu protestonun nedeni, New York Times’ın görevi suistimale ve üst düzey yöneticiler arasındaki ödemelere ilişkin yayınladığı haberdi. Fakat, The Cut tarafından yayınlanan katılımcıların oluşturduğu bir yazıda da belirtildiği gibi sorunlar, bundan daha derin bir noktaya uzanmaktadır.

Açık Araştırma Grubu kurucusu Meredith Whittaker, “Google’ın Andy Rubin’e 90 milyon dolar ödemesi, şirketin suistimalleri, sistemik ırkçılığı ve açıklanamayan karar mekanizmalarını benimsediğini gösteren binlerce örnekten sadece bir tanesi.” dedi. Organizasyonu yöneten diğer bir kişi Celie O’Neil Hart ise, “Yıllardır yapısal değişimin savunmasını yapan Google’daki diğer kişilerin çalışmalarına dayanıyoruz.” dedi. Şirketin kültürüne ilişkin uyarıları dile getiren birçok kişi artık Google’da olmasa da, yöneticilerin listelenen taleplere verecekleri yanıtları göreceğiz.

  • Mevcut ve gelecekteki tüm çalışanlar için taciz ve ayrımcılık durumlarında zorla tahkime (Forced Arbitration) son verilmesi ve her Google çalışanı için, insan kaynaklarıyla görüşürken (özellikle taciz iddiasında bulunurken) kendi seçtiği bir iş arkadaşını, temsilcisini veya destekleyicisini beraberinde getirme hakkı.
  • Ödeme ve fırsat eşitsizliğini sona erdirmeye yönelik taahhüt ve bu taahhüte uyulmadığı takdirde hesap verme yükümlülüğü. Bu mutlaka tüm Google ve Alphabet çalışanları ve yüklenicileri için erişilebilir olan; cinsiyet, ırk ve etnik köken tazminat açığına dair şeffaf veriler ile desteklenmelidir. Bu tür veriler, “göreceli terfi oranları, işe alımda under-leveling, çıkışların idaresi ve proje ve iş merdiveni değişimi fırsatlarındaki adaletsizliği” içermelidir fakat sadece bunlarla sınırlı olmayabilir. Bu verilerin toplanmasında kullanılan yöntemlerin ve analiz edilmesinde kullanılan tekniklerin de şeffaf olması gerekmektedir.
  • Google’da yapılan taciz iddalarının sayısını, sunulan taleplerin türlerini, kaç mağdurun ve sanığın Google’dan ayrıldığını ve çıkış paketlerini ve bunların değerlerini içeren kamuya açık bir cinsel taciz şeffaflığı raporu.
  • Cinsel suistimali güvenli ve anonim bir şekilde bildirmek için açık, belirli, küresel olarak kapsayıcı bir süreç. Günümüzde insan kaynakları performansının üst düzey yönetim ve yöneticiler tarafından değerlendirilmesi, bu kişilerin yönetimin çıkarlarını, taciz ve ayrımcılık bildiren çalışanların önünde tutmasına neden olduğundan dolayı bugünkü süreç çalışmamaktadır. Ayrıca bu iyileştilirmiş süreç tüm tam zamanlı çalışanlar, geçici çalışanlar, satıcılar ve yükleniciler için erişilebilir olmalıdır. Mesuliyet, güvenlik ve güvenli olmayan çalışma koşullarını bildirme ehliyeti istihdam statüsüne göre belirlenmemelidir.
  • Chief Diversity Officer’a doğrudan CEO’ya cevap verme ve Board of Directors’a doğrudan tavsiyede bulunma yetkisi verilmesine ilişkin taahhüt. Buna ek olarak, bir çalışan temsilcisinin yönetim kuruluna atanması. Hem CDO hem de çalışan temsilcisi, 1-4 numaralı talepler ve diğer eşitlik çabaları için kalıcı kaynak tahsis edilmesine yardımcı olmalı, bu taleplere ilişkin sorumluluk alınmasını sağlamalı ve eşitlik hedefleri karşılanmadığı takdirde değişiklik önerisinde bulunmalıdır.

Walkout for Real Change’i organize edenlerin etkinliğe ilişkin bir blog yazısında belirttiğine göre, Google CEO’su Sundar Pichai Pazartesi günü talepleri ele alacak bir planı gözden geçirmek için liderlik ekibiyle görüşeceğinin sözünü verdi.

Etiketler