Yetişkinler, Sanal Gerçeklik Kullanarak Dünyayı Bir Çocuğun Gözünden Görüyor

İngiltere merkezli Cornerstone, yetişkinlere sosyal bakım sistemindeki bir çocuğun karşılaşabileceği taciz ve stresle ilgili sanal bir deneyim sunan bir program yürütüyor. Cornerstone Ortaklığı’nın Sanal Gerçekliği (Cornerstone Partnership’s Virtual Reality) olarak bilinen program, bir sanal gerçeklik oyunu kadar merak uyandırıcı. Bir yarış arabasını sürmek veya uzaylılarla savaşmak gibi şeylerin heyecanı yerine izleyiciler ev içi şiddet ile karşı karşıya kalıyor. Cornerstone, bunun türünün ilk örneği olduğunu söylüyor.

Buradaki amaç ise çocukların hayatlarını iyileştirmek. Cornerstone; programın, bakım gören çocuklarla etkileşimde olan insanların — sosyal hizmet uzmanları, hakimler, öğretmenler ve akıl sağlığı profesyonelleri — bu çocuklardan kimilerinin başından geçen şeylere ilişkin daha derin bir anlayış ve empati geliştirmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

Sistemi yöneten on bakım uzmanından dokuzu, programın çocuklarla etkileşimlerini iyileştireceğini söylüyor. Ayrıca, bu program sayesinde evlat edinmelerin daha başarılı sonuçlanacağı düşünülüyor. Evlat edinmeyi düşünenler de programı kullananlar arasında.

Cornerstone’un programı insanlık için güzel şeyler yapmak üzere sanal gerçekliği kullanıyor. Sanal gerçekliğin diğer yöntemlerden daha hızlı bir şekilde insanların empatisini iyileştirdiği ve daha iyi bir anlayışı teşvik ettiği ise kanıtlandı. İngiltere’de son üç yılda koruyucu aile sistemindeki bakıma muhtaç çocukların sayısı artarken, onaylanan evlat edinen ailelerin sayısı azaldı. Bunun gibi teknolojiler bu metriklerin iyileşmesine yardımcı olabilir. 

Etiketler