Frankfurt Havalimanı Elektrikli Hava Taksi Hizmetleri Sunmak İstiyor

Almanya’nın Frankfurt Havalimanı’nı yöneten ulaşım şirketi Fraport AG, elektrikli hava taksi hizmetleri için kavramsal planlar üzerinde çalıştığını söyledi.

Şirket, bir pilot tarafından veya otonom olarak uçabilen iki kişilik çok pervaneli elektrikli hava taşıtı üreten Volocopter GmbH ile ortak oldu. Hava taşıtı, makinenin tasarımında görülebilen drone teknolojisine dayanıyor.

Ürününün güvenli, sessiz ve emisyonsuz seyahatini öven Volocopter GmbH, gökyüzünde taksiler olmasını sağlayarak kentsel tıkanıklığı hafifletmeyi umduğunu söylüyor.

Fraport ortaklığını açıklayan bildiride şirket, “Gelecekte, Volocopter Ports mevcut kentsel ulaşım kavşaklarını birbiriyle bağlayabilir ve Frankfurt Havalimanı’na gidiş geliş bağlantıları sağlayabilir.” dedi.

Fraport’a göre geçtiğimiz yıl 69 milyondan fazla yolcu ağırlamış olan Frankfurt Havalimanı, böyle bir teknolojiyi uygulayan ilk Avrupa havalimanı olabilir. Bununla birlikte, Associated Press’in haberine göre bu bir gerçek haline gelmeden önce yasal çerçevenin tamamlanması ve hava taşıtının yolcu kullanımı için sertifikalandırılması gerecek.

Volocopter’in ürünleri, otonom araçların hükümet tarafından teşvik edildiği Dubai’de uçuş testine tabi tutuldu. Boeing ve Uber de kendi hava taksileri ve Amerikan toplumunda yaygın hale gelmelerine olanak tanıyacak düzenleyici çerçeveler üzerinde çalışıyor.

Etiketler