OakNorth, SoftBank ve Clermont’tan 440 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

İngiliz startupı OakNorth, SoftBank’ın Vision Fund’ından ve Clermont Group’tan toplamda 440 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, dijital bir banka yaratıyor ve orta ve küçük ölçekli işletmeler için kredilere ve bu kredilerin arkasındaki teknolojiye odaklanıyor.

Gerçekleşen bu tur, Avrupalı bir fintech şirketi için yapılan en büyük finansman turu. OakNorth, kuruluşundan bu yana 848 milyon dolarlık birincil fon sağladı.

OakNorth, bu finansman turuyla birlikte halihazırda yaptığını ikiye katlamayı planlıyor; şirket, İngiltere’deki işletmelere ve gayrimenkul geliştiricilerine hızlı ve esnek krediler verebilir. OakNorth, riskleri değerlendirmek ve portföyünü takip etmek için büyük veriyi ve makine öğrenimini kullanıyor. Şirket, toplamda 3,7 milyar dolardan fazla kredi sağladı ve şimdiye dek herhangi bir gecikme veya borça ödenmemesi sorunu yaşanmadı.

Bu, OakNorth’un işinin yalnızca bir kısmı. Şirket bunların yanında, platformu için diğer kurumlara yetki de veriyor. Bankalar, kendi kredi defterleri için kredi analizlerinden portföy takibine kadar pek çok işlem için OakNorth Analytical Intelligence platformundan faydalanabiliyor. ABD, Avrupa ve Asya’da halihazırda birçok banka bu hizmetten yararlanıyor.

OakNorth vadesiz bir hesap sağlamıyor olsa da, bireyler ve şirketler OakNorth aracılığıyla çeşitli tasarruf hesapları açabiliyor. OakNorth 34.000 tasarruf hesabı yönetiyor.

Şirket, ABD’de de yayılmayı planlıyor. OakNorth, ABD’de bir banka açmak istemiyor; şirket bunun yerine, Amerikan bankalarıyla yapılacak ortaklıklara ve bu bankalar için kredi yaratmaya odaklanacak.

Etiketler