Uber’in JUMP Bisikletleri Yüksek Oranda Kullanılıyor

JUMP’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığına göre, 2018 yılında San Fransisco’da 63.000’den fazla kişi JUMP bisikletleriyle yaklaşık 625.000 sürüş gerçekleştirdi. San Fransisco’daki her JUMP bisikleti ile günde ortalama 7 sürüş gerçekleştirilirken istasyonlu bisikletlerle ise ortalama 1-2 sürüş gerçekleştiriliyor.

JUMP, geçtiğimiz yılın başında piyasaya 250 bisiklet sürdü ve bu hamleyi ekim ayında 250 bisiklet daha takip etti. Bisiklet sayısının artışıyla sürüş sayısının orantılı olarak azalacağı düşünülebilir, ancak JUMP, bisiklet sayısı 250’den 500’e çıktıktan sonra günlük sürüş sayısının bisiklet başına 8’de istikrarlı kaldığını söylüyor.

San Fransisco’da 1.200 adet Ford GoBike bisikleti ve yaklaşık 5.500 aktif sürücü var. San Fransisco Municipality Transportation Agency’nin verdiği bilgilere göre, geçtiğimiz yıl Ford GoBike ile toplamda 1,4 milyon yolculuk gerçekleştirildi. Verilere göre, ekim itibarıyla, bisiklet başına Ford GoBike’ta günde 1-4 yolculuk, JUMP’ta ise günde 8-10 yolculuk gerçekleştiriliyor. National Association of City Transportation Officials’ın 2017’de sağladığı verilere göre, bisiklet paylaşım sektöründe istasyonlu bisikletler ile günde ortalama bir ya da iki sürüş gerçekleştiriliyor.

Bunların yanında, JUMP sürüşleri Uber yolculuklarının sayısını azaltmaya devam ediyor. Temmuz ayında, Uber; Uber’le yapılan yolculukların %10 azaldığını, JUMP ve Uber’le yapılan yolculuk sıklığının ise %15 arttığını bildirdi.

JUMP’ın CEO’su Ryan Rzepecki bir blog yazısında, “Bu eğilimler temmuz ayında bu çalışma yayınlandığından bu yana hala tutarlılığını koruyor.” dedi. “Uber ve JUMP’ın birlikte kullanımı arttıkça, Uber uygulamasında JUMP kullanmaya başlayan Uber kullanıcılarının otomobil seyahatleri azaldı.”

Etiketler