Tinder Yaş Ayrımcılığı Davasında 11.5 Milyon Dolar Değerinde Super Like ile Uzlaşma Sağladı

Geçtiğimiz günlerde Tinder, abonelik hizmetlerinden birinin 30 yaş ve üstü kullanıcılar için standart ücreti iki katına çıkardığı yönündeki suçlamalarla açılan 17.3 milyon dolarlık toplu davada uzlaşmaya gitti. Tinder Plus adı verilen ve 2015 yılında piyasaya sürülen premium uygulama, kullanıcılara geri alabilme, daha fazla Super Like ve başka ülkelerdeki kişileri beğenme gibi avantajlar sunuyor.

Tinder, sunulan bu hizmetin yaş sınırlarını açıkladığında eleştirilmişti; bu yaş sınırıyla ücretler 29 yaş ve altındaki kulanıcılar için aylık 9.99 ABD doları, 30 yaş ve üstündeki kullanıcılar için ise 19.99 ABD doları olarak belirlendi. O dönemde, Tinder bu ücretlendirme modelini savundu ve NPR’a verilen bir demeçte uygulamayı Spotify’ın öğrenciler için sunduğu indirimli fiyatlarıyla karşılaştırdı. Bir Tinder sözcüsü yaptığı bir açıklamada, “Testlerimiz sırasında şaşırtıcı olmayan bir şekilde, daha genç kullanıcıların da Tinder Plus için çok heyecanlı olduğunu, ancak bütçe sıkıntılarının daha fazla olduğunu ve uygulamadan faydalanabilmek için daha düşük fiyatlara ihtiyaç duyduklarını öğrendik.” dedi.

Dava ilk olarak geçtiğimiz Nisan ayında Kaliforniya mahkemesinde görüldü ve Lisa Kim toplu davadaki diğer 230.000 kişi adına davacı oldu. Tinder önce Hizmet Şartlarındaki tahkim maddesini belirterek davayı engelledi ve Kim bu maddeyi temyize götürdü. Şirket davacılara toplamda 11.5 milyon dolar eşdeğerinde bir tazminat ödeyecek. Davadan vazgeçmeleri için davacı gruba 50’şer Super Like’a ek olarak 25 dolarlık çek, 25 Super Like ya da ücretsiz Tinder Plus veya Tinder Gold aboneliği seçenekleri sunulacak.

Tinder ayrıca abonelik hizmetlerinde ayrımcı ücretlendirmeleri durdurmak konusunda da anlaştı, ancak bu yalnızca Kaliforniya’da geçerli olacak. Şirket ayrıca 21 yaşından küçük kullanıcılara indirim sunabilir. Bu son toplu dava, şirketin şu an uğraştığı davalardan yalnızca biri. Tinder’ın kurucu ortakları, Tinder’ın ana şirketleri olan IAC ve Match Group’a Tinder’ın değerlendirmesini düşürmek ve hisse senedi opsiyonlarını ellerinden almak suçlamalarıyla 2 milyar dolarlık dava açtı ve dava ayrıca cinsiyetçilik ve cinsel taciz iddialarını kapsıyor.

Etiketler