Apple, Facebook’un Tartışmalı Pazar Araştırması Uygulamasının Şirketin Politikalarını İhlal Ettiğini Söylüyor

Apple, Facebook’un kişilerin akıllı telefonlarını nasıl kullandığını anlamak amacıyla bilgi toplamak için kullandığı pazar araştırması uygulamasını yasakladı; Apple, Facebook’un bu uygulamayla Apple ile yaptığı anlaşmayı ihlal ettiğini iddia ediyor.

Gençler ve yetişkinler uygulamaya kayıt oldu ve Facebook bu kişilere programa katılmaları karşılığında belirli bir ücret ödedi: bu program, Facebook’un pazar araştırma uygulaması aracılığıyla kullanıcıların telefonlarını ve telefonlarla yapılan aktiviteleri takip ediyor. Uygulamadan ilk olarak TechCrunch bahsetti; TechCrunch’ın sağladığı bilgilere göre, katılımcılar her ay hediye çeki şeklinde 20 dolar alıyor.

Facebook, “Facebook Research” adını verdiği iOS uygulamasını Apple’ın “Enterprise Developer Program”ı aracılığıyla tüketicilere sundu. Apple’ın bu programı, Facebook gibi şirketlerin genel tüketici kitlesi için değil, kendi çalışanları için tasarladıkları uygulamaları test etmelerini ve ardından dağıtmalarını sağlıyor.

Bir Apple sözcüsü, “Facebook, üyeliğini veri toplayan bir uygulamayı tüketicilere yaymak için kullanıyor ve bu Facebook’un Apple ile yaptığı anlaşmayı açıkça ihlal ediyor,” dedi. “Girişimcilik belgelerini tasarlanan uygulamaları tüketicilere sunmak için kullanan herhangi bir geliştiricinin belgeleri hükümsüz kılınır; bu davada da kullanıcılarımızı ve kullanıcılarımızın verilerini korumak için bu yolu izledik.”

Bir Facebook sözcüsü, Apple’ın eyleminin şirket içindeki çalışanların kullandığı iOS uygulamalarını etkilediğini söyledi.

TechCrunch’ın haberine göre, Facebook’un araştırma uygulaması özel mesajlara, internette yapılan aramalara ve konum verilerine erişim sağlıyor olabilir. Bir Facebook sözcüsüne göre bu programda yer almayı kabul eden kullanıcılar “onaylarını soran açık bir süreçten” geçti.

Facebook sözcüsü CNN Business’a uygulamanın kişileri “gözetlemediğini” de söyledi.

Facebook sözcüsü, “Bu program hakkındaki önemli gerçekler göz ardı ediliyor,” dedi. “Bu program hakkında “sır” olan hiçbir şey yok; programa açıkça Facebook Research App (Facebook Araştırma Uygulaması) adı verildi.”

Sözcü, katılımcıların %5’inden azının gençlerden oluştuğunu ve bu katılımcıların velilerine onay formu imzalatıldığını söyledi.

Facebook daha önce Onavo isimli iOS uygulamasını Apple’ın veri toplama kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle geri çekmek zorunda kalmıştı. Bu uygulama Android’de hala mevcut.

Facebook’un Operasyon Direktörü Sheryl Sandberg, CNBC’ye “katılımcılar için her şey oldukça açık, çok sıkı bir onay sistemi var ve katılımcılar karşılığını alıyorlar. Bu bir pazar araştırma programı. Bununla birlikte, kişilerin verilerinin korunduğundan emin olmak için daha çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Bunlar sizin bilgileriniz.” dedi. “Apple’ın platformundaki kurallara uygun olmadığımızı fark ettiğimizde uygulamayı geri çektik.”

Bu haberler, Facebook’un kullanıcılarının verilerini nasıl kullandığı hakkında endişelere neden olan gizlilik skandallarının ve tereddütlerin arasında ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıl, siyasi araştırma şirketi Cambridge Analytica on milyonlarca Facebook kullanıcısının bilgilerini uygunsuz şekillerde kullandı.

Ekim ayında ise, Facebook hackerların yaklaşık olarak 30 milyon kullanıcısının telefon numaralarına ve email adreslerine ulaştığını söylemişti.

Etiketler