Bu Startup Evde Yapılabilen Göz Testi Cihazı Geliştirdi

İnsanlara çevrimiçi ortamda gözlük satan internet siteleri zaten mevcut. Şimdi, Kaliforniya merkezli bir şirket, kullanıcıların görüş gücünü evlerinde test edebilmelerini sağlayan yeni bir cihazla işleri bir adım daha ileri götürüyor. EyeQue tarafından geliştirilen kişisel görüş takipçisi VisionCheck, görüş hatalarını ölçüp izleyebilen ve test sonuçlarına göre kullanıcıların yeni bir gözlük sipariş edebilmesini sağlayan otomatik bir optik cihazı.

VisionCheck, bulut tabanlı bir platformu, bir akıllı telefon uygulamasını ve motorize bir optik mikroskobu birleştiriyor. Mikroskop, akıllı telefonun ekranına yerleştiriliyor ve ardından kullanıcı cihazı gözünün hemen karşısında tutuyor. Uygulama, ekrandaki farklı imgeleri görüntülüyor ve bu sırada dahili bir motor, gözün odaklanışını ve odağın ne kadar kaydığını ölçmek için bir dizi merceği döndürüyor.

Uygulamanın içine yerleştirilen ayrı bir cihaz, gözbebekleri arasındaki mesafeyi ölçüyor, küresel, silindirik ölçümler ve göz ekseni ölçümleri sağlıyor. Veriler Bluetooth aracılığıyla telefona gönderiliyor ve ardından, sonuçların işlendiği VisionCheck platformuna yükleniyor. Kullanıcılar, VisionCheck’in sunduğu sonuçlar doğrultusunda çevrimiçi satış yapan sitelerden gözlük siparişi verebiliyor.

EyeQue, fon arayışını Indiegogo üzerinden sürdürüyor ve şimdiden hedeflediği rakamın %579’undan daha fazlasına ulaştı. Şirketin internet sitesi üzerinden VisionCheck için ön sipariş verilebiliyor. Fiyatlar 60 ABD dolarından başlıyor.

Etiketler