Optik İllüzyon, Uçak Çarpışmalarını Önleyerek Kuşların Hayatını Kurtarıyor

Airbus ile işbirliği içinde CNRS ve Université de Rennes 1 tarafından yürütülen araştırma, kuşların hayatını kurtarmaya yardımcı olabilir.

Bilim insanları, beyaz arka plan üzerine eş merkezli siyah halkalardan oluşan bir optik illüzyon tasarladı. Bu, bir tür “belirme” efekti yaratıyor ve kuşlara yaklaşan bir çarpışma izlenimi veriyor. Bu efekt, görsel modelin yerleşimine bağlı olarak kuşların uçaklardan ve diğer yüksek riskli alanlardan uzak durmasına yardımcı oluyor.

Çalışma özellikle tükenme riski yüksek olan kuşlardan olduğu için yırtıcı kuşları korumaya odaklanıyor. Bazı açılardan yırtıcı kuşların görme yetisi insanlardan çok daha iyi olsa da, cam kaplı yüzeyler gibi kimi engelleri tespit edemiyorlar. Ayrıca, derinlik algıları nedeniyle uçak gibi hareket eden nesneleri tespit etmede geç kalmaları oldukça muhtemel. Her yıl Fransa’da 800’den fazla kuş çarpışması gerçekleşiyor.

Bilim insanlarının bu çalışması, yırtıcı kuşların görüş yetisine ve onları havacılık etkinliklerimizden nasıl daha iyi koruyabileceğimize ilişkin başka araştırmalara da öncülük edecektir. Araştırma doğal olarak, korumaya ilişkin uygulamalara sahip ve ayrıca nesli tükenmekte olan türlerin toplanması veya ıslahı gibi diğer hayvan kontrol biçimlerine de yardımcı olabilir.

İnsanlar, derin denizden gökyüzüne kadar neredeyse her ortam ile etkileşime girmenin yollarını geliştirdi. Bununla birlikte, doğanın diğer sakinlerini göz önünde bulundurma ihtiyacımız da aynı oranda arttı. Bunun gibi yenilikler, insanlar ve diğer türler arasında daha iyi bir işbirliğini teşvik ediyor. Bu, gezegenimize ilişkin farklı bir gelecek ekosistemi için oldukça önemli. Peki sizce insan faaliyetine yönelik başka hangi sektörler bu tür koruma çabalarından yararlanabilir?

Etiketler