Tencent Bu Hintli Yemek Teslimat Startupına Yatırım Yaptı

Tencent, Hindistan’ın hızla büyüyen teknoloji endüstrisine büyük bir yatırım daha yapıyor.

Çinli şirket, Hintli yiyecek teslimat uygulaması Swiggy’ye 1 milyar dolarlık turda yatırım yapan pek çok yatırımcıdan biriydi.

Yeni yatırımın neredeyse %70’i Tencent’in en büyük hissedarı olan Güney Afrikalı Naspers’ten geldi. Tencent yaptığı yatırımın boyutunu açıklamadı.

Naspers, geçtiğimiz haftalarda yapılan yatırım turunu duyurdu.

Hindistan medyasının bildirdiğine göre bu anlaşmayla şirkete 3.3 milyar dolarlık değer biçiliyor.  Şirketin sözcüsü bu değerlendirme hakkında herhangi bir yorum yapmayı reddetti.

Tencent’in %31’ine sahip olan Naspers, Swiggy’ye ilk olarak 2017’de yatırım yaptı ve o zamandan beri startup için yapılan pek çok yatırım turuna öncülük etti.

1915 yılında küçük bir yayıneviyle başlayan Güney Afrikalı şirket, 120 ülkede dünyanın en bilinen bazı startuplarına yatırımlar yapan bir ağ oluşturdu.

Şirketin Hindistan’daki yatırımları arasında çevrimiçi ilan şirketi OLX, seyahat sitesi MakeMyTrip ve geçtiğimiz haftalarda şirketin 540 milyon dolarlık yatırım turuna öncülük ettiği eğitim platformu BYJU’s var.

Hindistan’ın en büyük e-ticaret şirketi olan Flipkart’ın %11’lik hissesine sahip olan Naspers, Walmart’ın Flipkart’ı devralışında hisselerini satarak 1.6 milyar doları kasasına koydu.

Tencent, Flipkart’taki hissesiyle ve ülkedeki en büyük araba paylaşım (ride-hailing) firması olan Ola’ya yaptığı yatırımlarla Hindistan’ın teknoloji sahnesine aşina.

Ancak, Swiggy Çinli teknoloji şirketi için yeni bir adımı simgeliyor. Naspers CEO’su Bob van Dijk’in CNN’e “son on yılda gördüğüm en hızlı büyüyen şirket” olarak tanımladığı yemek teslimat servisi, 50 Hint şehrinde 50.000’den fazla restoranla çalışıyor.

Etiketler