Bir Mimar, Havayı İçme Suyuna Dönüştürmenin Yolunu Bulmuş Olabilir

Sosyal yararı teşvik eden girişimler, risk altındaki grupları etkileyen problemleri azaltmaya çalışmakta. Yüksek oranda mikroplastik içeren su kaynaklarına sahip gelişmiş ülkelerde bile temiz suya erişim giderek büyüyen bir problem. Bu inovatif sistem, gelecekte yaşanacak su kesintileri için bir çözüm olabilir.

David Hertz tarafından yönetilen Skysource/Skywater Alliance adlı bir ortaklık, havadan içme suyu elde etmek için bir sistem geliştirdi. WEDEW, yoğunlaşma oluşturmak için sıcak ve soğuk havayı birleştiriyor. Bu yöntem günde 2.000 litre içme suyu üretebiliyor. Ardından su, kolay nakliye için konteynerde depolanıyor.

WEDEW, hem %100 yenilenebilir enerji kullanıyor hem de karbon negatif. Bu, kullandığı enerjiden fazlasını yarattığı anlamına geliyor. Bu fazla enerji, sistem aracılığıyla yerel topluma yatırılabilir. Ayrıca, tasarımcılar her iklimde çalışabileceğini söylüyor.

Başarılı ve çevre dostu sistem tasarımı, Water Abundance XPRIZE’ı kazandı. Organizasyon şu anda çalışmakta olan karbon maliyetli su üretim sistemlerinin yerini alacak bir şey bulmaya çalışıyordu. Hertz ve ekibi, mükemmel çözümü bulmuş olabilir.

Her iklimde çalışan bu gibi çok yönlü sistemler oluşturmak, geleceğe hazır teknolojiyi yaratma konusunda çok önemli bir faktör. 

Etiketler