Robotik Hortum-Ejderha Yanan Binalara Giriyor

Hortum tutan dronelar bir fantezi olsa da, robo-ejdarhalar oldukça gerçek. Japon araştırmacıların bu garip fakat faydalı robotu, yanan binaların camından girebilir ve kendine manevra yaptırmak için kullandığı güçlü su jetleriyle etrafındaki her şeyi söndürebilir.

Evet, bu gerçek bir şey: Tohoku Üniversitesi ve Hachinohe Koleji tarafından yaratılan DragonFireFighter, geçtiğimiz ay Robot ve Otomasyon Konferansında sunuldu.

Açtığınızda her yere savrulmaya başlayan hortumunuzla aynı prensipte çalışıyor. Aslında hortumunuz basit bir jet olarak çalışıyor: dışarı fışkırtılan suyun gücü hortumun ters yöne doğru hareket etmesini sağlıyor. Peki ya hortumun bağımsız olarak açılıp kapanabilen birden fazla yöne doğru birden fazla ağırlığı varsa? İşte o zaman robotik bir hortum ejderha ortaya çıkıyor.

DragonFireFighter’ın ağızlıkla kaplı bir kafası var. Hortumdan gelen su basıncı, istenilen şekilde ayarlanabilen sabit bir pozisyon oluşturmak için her iki taraftaki ağızlıklara yönlendirilebiliyor. İleriye gitmek için biraz insan müdahalesine ihtiyacı olsa da gördüğünüz gibi bazı jetler halihazırda bu yöne doğru hareket ediyor.

Şimdilik tüm su basıncını pencereden içeriye yönlendirmek daha etkili olabilir fakat bunun gibi bir şeyin yararlı olabileceği durumları düşünmek kesinlikle mümkün.

DragonFireFighter, Tokyo’daki Uluslararası Yangın ve Felaket Önleme Fuarı’nda sergilendi.

Etiketler