IBM, 34 Milyar Dolara Red Hat’i Satın Alıyor

34 milyar dolarlık bu satın alım, tarihte yazılım alanında yapılmış en büyük satın alım olarak değerlendirilebilir. IBM, hisse başına nakit 190 dolara Linux kurumsal açık kaynak sağlayıcısını satın aldığını doğruladı. Bu, da Red Hat’in cuma günkü kapanış fiyatından %63 daha fazla bir tutarı gösteriyor. Red Hat, Linux işletim sisteminin en popüler sürümlerinden birini sunuyor ve bakım ve kişiselleştirilmiş özellikler için kurumsal müşterileri ücrete tabi tutuyor – paranın bir kısmını ise yinelenen abonelik gelirlerinden elde ediyor.

Abonelik temelli bu gelirler, sektördeki Amazon, Google ve Microsoft gibi benzer şirketlerle daha iyi rekabet edebilmek üzere IBM’in bulut ve kurumsal tekliflerini artırmak için istediği bir şey. IBM’in CEO’su Ginni Rometty bu satın alma ile ilgili şöyle dedi:

“Red Hat satın alımı çok önemli. Bulut piyasasıyla ilgili her şeyi değiştiriyor. IMB; şirketlere, bulutun tüm değerini kullanmalarına olanak verecek tek açık bulut çözümünü sunarak dünyanın 1 numaralı hibrit bulut sağlayıcısı olacak. Günümüzde çoğu şirket, bulut yolculuklarınının %20’sinde ve maliyetleri düşürmek için bilgi işlem gücü kiralıyorlar. Kalan %80, gerçek iş değerini ve büyümeyi sağlamakla ilgili. Bu, bulutun bir sonraki bölümü. Bu, iş uygulamalarını hibrit buluta geçirmeyi, daha fazla veri elde etmeyi ve tedarik zincirinden satışa kadar işletmenin her bir bölümünü iyileştirmeyi gerekli kılıyor.”

Anlaşmanın 2019’da resmi olarak tamamlanması bekleniyor. IBM’in 34 milyar dolara Red Hat’i satın almasından önce tarihteki en büyük yazılım satın alma işlemi Microsoft’un 2016’daki 26,2 milyar dolarlık LinkedIn alımıydı.

Etiketler