Kraft Heinz, 100 Milyon Dolar İle Gıda Teknolojisi Risk Sermayesi Fonu Başlatıyor

Kraft Heinz Co. tedarik zinciri teknolojisi ve e-ticaret gibi gıda sektörünü sarsan kavramlara odaklanan bir risk sermayesi fonu ile Big Food üyelerinin safına katılıyor.

Paketli-gıda alanında bir dev olan şirket, gıda teknolojisi şirketlerine yatırım yapacak olan Evolv Ventures adlı yeni bir firmanın kurulması için 100 milyon doları gözden çıkardı. Kraft, Chicago merkezli fonu yönetmesi için NBCUniversal ve GE Capital tarafından bir araya getirilen bir yatırım grubu olan Peacock Equity’nin kurucu ortağı Bill Pescatello’yu işe aldı.

Pescatello, “Gıda sektöründe, teknoloji ve yeni modellerin neden olduğu birçok “disruption” mevcut.” dedi. Evolv’un, tedarik zincirleri, lojistik, e-ticaret ve doğrudan tüketiciye yönelik projeler üzerinde çalışan startuplara odaklanacağını söyledi.

Evolv, Big Food’un hızla büyüyen gıda startuplarıyla birlik olup satışları artırmaya çalıştığı projelerinin sonuncusu. 2016 yılında Kellogg Co, bir girişim fonuna 100 milyon dolar yatırım yaparken, General Mills Inc., fonunu Kite Hill ve Beyond Meat gibi şirketlere yatırım yapmak için kullandı.

Bu, Kraft Heinz’in ilk fonu olsa da, şirketin, yükselen markaları besleyen ve Velveeta ve Jell-O gibi kendi ana markalarının ötesinde fırsatları gözleyen Springboard adlı bir bölümü mevcut. Kraft Heinz’ın yeni çıkışlar yapması gerekiyor: Artan pazarlama ve ürün geliştirme harcamaları nedeniyle şirketin marjları baskı altında.

Etiketler