Bu #KaravanHayatı (#Vanlife) Araçları Aslında İşleyen Ofisler

Hayat tarzı akımı insanları giderek doğanın içine çekiyor olsa da, bugünün karavanları LTE, Wi-Fi, Bluetooth ve daha fazlasıyla çevrimiçi hayata hazır.

Giderek gelişen bir hayat tarzı akımı olan #Vanlife’ı Instagram’daki sayfanızda muhtemelen görmüşsünüzdür: uzmanlarca döşenmiş karavanlar ya da minibüslerin içinde, doğal güzellikteki manzaraların keyfini çıkaran, 9-5 işlerden ve modern şehir hayatından kurtulmuş insanlar.

Karavan hayatı aynı zamanda Airstream’in kendisi de dahil olmak üzere, kapsamlı küçük aygıtlar ve genç müşteriler için tasarlanmış bağlanabilirlik içeren modeller üreten araba yapımcılarının tasarım tercihlerini de etkiliyor. Şirket, yakın zamanda son beş yılda satışların %218 arttığını ve müşterilerinin %45’inin hayatlarında ilk kez Airstream satın aldığını açıkladı.


Skift’in raporuna göre, bu büyümeyi tetikleyen tasarım stratejisinin teknolojiyle bir ilişkisi var. Görünen o ki, genç müşteriler Amerika’nın büyük ve harika topraklarında kaybolmak istemiyor. Wi-Fi, LTE ve Bluetooth istiyorlar. Kurtlar dışarda ulurken gece hayatlarını havalı dijital LED ışıklarıyla canlandırmak istiyorlar. Airstream’in şimdi Wi-Fi ve AT&T LTE ile donatılabilecek araçlar satmaya başlamasının nedeni de bu. Bu modeller aynı zamanda Bluetooth ile kontrol edilebilen LED ışıklarını ve kablosuz ses sistemlerini de içeriyor. Volkswagen ve Nissan gibi başka şirketler de aynı yolda ilerliyor.


Bu araçlar ucuz değil. En basit Airstream aracının fiyatı, bütün bu ileri teknoloji seçenekleri olmadan neredeyse 37.000 dolar. Şirketin ikonik büyük klasik karavanını satın almak için 149.000 dolara ihtiyacınız var. Ancak Airstream CEO’su Bob Wheeler Skift’e yaptığı açıklamada, küçük Airstream alt uçtaki modellerde artış görüldüğünü söyledi ve “küçüğün yeni büyük olduğunu” ekledi.

Airstream, gezginlerin tüm bağlantılarından tamamen sıyrılarak yola çıkmak istediği fikrini bir kenara bıraktı ve stratejisini değiştirdi. Wheeler müşterilerin uzağa gitmek istediklerini ancak Instagram’a en güzel gün batımını koyabilmek ve huzurla içilen sabah kahvesinin havasını atmak için bağlantıda kalmak istediklerini söyledi.

Müşterilerin sınırsız LTE veri bağlantısı istemelerinin bir sebebi daha var: yolda çalışabilmek. Bu karavanların aynı zamanda ofis işlevi gördüğünü #vanlife (#karavanhayatı) etiketli fotoğraflarda görmüyorsunuz çünkü sonuçta çıktığınız yola işinizi de götürmek yalnızca #buberbat (#thissucks) anlamına gelir.

Etiketler