Karanlık Bir Ofiste Çalışmanın Beyninize Ne Gibi Etkileri Olabilir?

Doğal ışık alan bir ofiste çalışmak yaptığınız işte daha verimli olmanızı sağlar ve geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olur – zekanız için ise çok önemli olabilir. Michigan State Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir çalışmaya göre, az aydınlatılmış ofisler gibi loş alanlarda çok fazla zaman geçirmek bilgiyi hatırlama ve yeni şeyler öğrenme biçimini etkileyerek farelerin beyin yapısını değiştirebiliyor. Buna göre, fiziksel çevremizdeki ışığın kalitesi bizi ciddi anlamda etkileyebilir.

MSU nörologları gün içinde uyanık olma ve geceleri uyumaları açısından insanlarla benzer olan Nile çimen farelerinin beyinlerini inceledi ve dört haftalık bir süreçte loş ışığa maruz kaldıktan sonra farelerin hipokampüs (beynin öğrenme ve hafızadan sorumlu bölgesi) kapasitelerinin %30 oranında azaldığını keşfetti.

Parlak ışığa maruz kalan farelerin konumsal performansları arttı; loş ışığa maruz bırakılan farelere bir ay boyunca parlak ışık verildiğinde ise kaybedilen zihinsel kapasiteleri tamamen iyileşti.

Araştırmanın arkasındaki bilim insanlarına göre, “loş ışık” ortalama gri kış günleri veya normal iç mekan aydınlatması anlamına geliyor. Kış aylarında zihinsel olarak daha durgun olma eğiliminde olmamıza şaşırmamalı.

Loş ışığa bağlı olarak zekada azalma önceki yıllarda incelenmişti fakat bu yeni çalışmanın ana odağı nasıl gerçekleştiğiyle ilgili. Araştırmacılar, loş ışığın olduğu yerde beynin hipokampüsündeki nöronlar arasındaki bağlantıları koruyan daha az sayıda peptit bulunduğunu keşfetti. Bu araştırmada çalışan ve psikoloji profesörü olan Antonio Nunez, “Daha az bağlantı sağlanıldığından dolayı, hipokampüse bağlı öğrenme ve hafıza performansında azalma oluyor.” dedi. “Diğer bir deyişle, loş ışıklar aptallar üretiyor.”

Araştırmalar fareler üzerinde yapılmış olsa da, yaşadığımız alanların tasarımlarının düşüncelerimiz üzerinde doğrudan etkili olduğunu öneriyor. İnsanların zamanının %90’ını kapalı alanlarda geçirdiğini göz önüne alırsak, loş ışıklı ofislerde çok zaman geçirmek zamanla beyin üzerinde ciddi bir etkiler yaratabilir. Bu da, ofisleri doğal ışık alacak şekilde tasarlamanın çalışanların daha verimli ve sağlıklı olması için bir gereklilik olduğu anlamına geliyor.

Etiketler