Mercedes-Benz Yol Bulma Yöntemimizi Değiştirebilir Mi?

Bir arabanın navigasyon sistemine adres girişi yapmakta zorlanıyorsanız, Mercedes-Benz size yardımcı olabilir.

Alman üretici, birkaç ay içinde satışa sunulacak olan A-Serisi kompakt sedan ile başlayarak, yeni Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi (MBUX) Bilgi-Eğlence Sistemini kullanıma sunacak. Şirket, doğal dil içeren ses komutlarını geliştirmenin yanı sıra, adresleri daha kolay ve hızlı girmek üzere What3Words teknolojisini araçlarına entegre etti. Bu adım, sürücülerin yön bulma şeklini tamamen değiştirebilir.

What3Words, dünyanın dört bir yanındaki her ev, iş veya herhangi 3 metre karelik arazi ya da okyanus alanına benzersiz bir üç kelime kombinasyonu tahsis eden İngiltere merkezli bir coğrafi haritalandırma startupı. Aslında What3Words, bir navigasyon platformu değil – daha çok, haritalandırma uygulamaları için referans noktası sağlayan bir adres belirleme sistemi. Bunu, konumlar için sözlü bir stenografi olarak düşünebilirsiniz. Sistem, belirli bir varış noktasına ulaşacak en iyi rotayı belirlemek üzere, üç kelimelik adresi bir navigasyon uygulamasına (Mercedes-Benz için bu HERE uygulamasıdır) aktarılan GPS koordinatlarına çeviriyor.

Şu anda birçok insan – yerleşik navigasyon sistemine sahip araçları kullanan insanlar bile – gidecekleri yolu belirlemek için Waze, Google Haritalar veya Apple Haritalar uygulamalarına güveniyor. Ne de olsa, halihazırda elinizde bulunan cep telefonunuzdaki bir tıklama ile, bir web sayfasındaki bağlantılı adresi bu bilindik uygulamalardan bir tanesiyle açabilirsiniz. Ancak, mobil uygulamaların, bir aracın Head-up Display’ine ya da gösterge panellerine yönergeleri gönderememe gibi sınırları var ve ayrıca bu uygulamalar bir alışveriş merkezinin doğu yönündeki girişi gibi büyük bir binadaki belirli bir noktayı tanımlayamayabilirler.

Ancak MBUX, kullanıcıların navigasyon için akıllı telefonlara güvenmeyi bırakıp, bilgi-eğlence sistemlerine varış noktasını girmek için sözlü bir kısaltmayı kullanmayı tercih etmesini sağlayabilir. What3Words entegrasyonu, bazı uygun modeller için Mercedes-Benz’in var olan COMAND bilgi-eğlence platformunda kablosuz bir güncelleme olarak mevcut; bununla birlikte, yeni platformun doğal bir özelliği olacak. A-Serisi sedan, lüks marka tarafından sunulan giriş seviyesinde çalışan kompakt bir araç ve finansal anlamda karşılanabilirliği nedeniyle çok sayıda Amerikan alıcı hızlı bir şekilde What3Words adres isimlendirmesini benimseyebilir.

Elbette bu, eğer işletmeler ve kullanıcılar adresleme stenografisini beğenirlerse gerçekleşecek.

Platform bir adres girişi yapmanın zorluğunu ortadan kaldırıyor olsa da, kısaltılmış konum adının keşfini kolaylaştırmak için hiçbir şey yapamaz. Hala What3Words web sitesini veya uygulamasını kullanarak sözel koordinatlara bakmak ya da varış noktasında bulunan bir işletme veya arkadaştan öğrenmek sürücüye kalmış bir şey. Ve bu yeni adresleme yöntemini öğrenmek yerine halihazırda biliyor olduğunuz haritaya bağlı kalmak daha kolay gelebilir.

Etiketler