Bu Kasaba Isısını Veri Merkezi Aracılığıyla Sağlıyor

Norveç’te yeni tasarlanan bir şehir, etrafındaki yapılara ısı sağlayan bir veri merkezini içeriyor.

Norveç’teki mimarlar, ısısını şehrin veri merkezinden sağlayacak enerji dostu bir şehir inşa ediyor. Norveçli mimarlık şirketi Snøhetta‘nın The Spark adlı projesinin pilot programı Lyseparken veri merkezinin 2021’de hayata geçirilmesi bekleniyor.

Veri merkezleri fazlasıyla yer kapladıkları için genellikle uzak yerlerde inşa edilen büyük yapılardır. Ancak, daha küçük veri merkezleri için yapılan yeni tasarımlar şehirler ve kasabalar gibi kentsel alanlarda inşa edilmek için uygun. Verilerin daha hızlı aktarılmasını sağlamalarının yanında, kentlerdeki veri merkezleri, bu yapıların ürettiği fazla ısının kullanılabilmesi için bir fırsat sunuyor.

Snøhetta’nın proje müdürü Rune Veselgard, “Veri merkezleri, terk edilmiş bir çölün ortasında akıl almaz miktarda enerji kullanan devasa endüstriyel yapılarken, geleceğin veri merkezi The Spark, küçük bir şehre ya da bütün bir mahalleye enerji sağlayabiliyor ve insanların arkadaşlarıyla buluşmak, sosyalleşmek ya da spor yapmak için tercih edecekleri bir mekan olabiliyor.” dedi.

Lyseparken veri merkezi, yapının sunucularını serin tutmak için vantilatörleri değil sıvı soğutma sistemini kullanacak. Bu da yakınındaki binaları ısıtabilmesini sağlayacak. Sıvı soğutma sistemleri, üretilen fazla ısıyı kentlerdeki binaların bağlı olduğu bölgesel ısıtma sistemlerine aktarır. Sistem boyunca ilerlerken sıvı sahip olduğu ısıyı kaybeder. Bu nedenle, en çok ısıyı tüketen binalar veri merkezinin en yakınında olacak şekilde konumlanacak. Sıvı yeterince soğuduğunda veri merkezine geri dönecek ve bu süreç sürekli tekrar edecek.

Etiketler