ChargePoint, Önümüzdeki 7 Yıl İçinde Ağına 2.5 Milyon Elektrikli Araç Şarj Cihazı Ekleyecek

Elektrikli araçlar, hala kullanılan otomobillerin yalnızca küçük bir kısmını oluşturuyor. Ama bu değişiyor: dünyada kullanılan elektrikli ve şarj edilen hybrid (melez) arabaların sayısı 2017’de 3 milyonu geçti. Yalnızca Kuzey Amerika ve Avrupa’da kullanılan elektrikli araç sayısının 2025’de 20 milyonu geçmiş olması bekleniyor.

Bu da dünyanın çok daha fazla şarj aletine ihtiyacı olcağı anlamına geliyor.

Elektrikli araçlar için altyapı sağlayan Kaliforniya merkezli ChargePoint, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada önümüzdeki yedi yıl içinde ağındaki şarj aleti sayısını neredeyse elliye katlayacağını açıkladı. Bugün 53.000’den fazla şarj aleti sağlayan şirket, 2025’te global ağına 2.5 milyon şarj noktası sağlamaya hazırlanıyor.

Şirket geçtiğimiz hafta gerçekleşen Küresel İklim Hareketi Zirvesi’nde (Global Climate Action Summit) yaptığı açıklamada bu yeni elektrikli araç şarjlarının büyük bir çoğunluğu Avrupa ve Kuzey Amerika arasında eşit olarak bölüneceğini, bunun yanında Avustralya’ya ve Yeni Zelanda’ya da daha küçük oranlarda gönderileceğini söyledi.

ChargePoint, kurulduğu 2007 yılından bu yana değerini 292 milyon dolardan fazla artırdı. Şirket, geçen sene Avrupa’da gerçekleştirdiği genişleme de dahil olamak üzere ağına yeni şarj cihazları katmak için fonları kullandı. Şirket araba yapımcısı Daimler’in 2017’nin mayıs ayında liderlik ettiği turla 82 milyon dolarlık fonu garantiye aldı. Bundan bir ay sonra, Avrupa’daki genişlemesini desteklemek için Alman mühendislik devi Siemens’ten 43 milyon dolarlık yeni bir fon alacağını duyuruldu.

Bu ağ genişlemesi, araba üreticilerinin önümüzdeki birkaç yılda elektrikli araç sunmayı planladığı, elverişli bir zamanda geldi. Tesla’nın “supercharger” adını verdiği kendi şarj cihaz ağı var. Araba üreticisi ağ oluşturabilmek için oldukça büyük bir yatırım yaptı ve şimdi küresel olarak 1.342 istasyonu ve 11.013 şarj cihazı var.

Bu ağ, yalnızca uzun mesafe yolculuklarını desteklemeyi amaçlayan Tesla araçları tarafından kullanılabiliyor. Elektrikli araçlar satmaya başlamayı planlayan diğer otomobil üreticileri ise ChargePoint gibi üçüncü partilerin sunucularına güveniyor. Önümüzdeki beş yıl içinde en az 40 yeni elektrikli araç modelinin piyasaya sunulacağı düşünülüyor. Jaguar bu sonbaharda ABD’deki müşterilerine ilk elektrikli araçlarını sunmayı planlıyor. Audi ise ilk elektrikli aracını bu hafta piyasaya sunmayı planlıyor.

Etiketler