Rotterdam Dünyanın İlk Yüzen Çiftliğini Lanse Ediyor

“Açık denizlerde” sözcüğünü sürdürülebilirlikle ilgili bir konuşmada ilk duyduğunuzda, açık denizlerdeki rüzgar çiftliklerini düşünebilirsiniz. Bu rüzgar çiftlikleri enerji üretimi için çok önemli olsa da, okyanuslarımızı çevre dostu seçimler yaparak kullanmanın tek yolu değil. Peki, başka ne yapılabilir?

Dünyanın ilk açık denizdeki süt çiftliği, 2018’in sonunda açılmaya hazırlanıyor. Hollandalı emlak şirketi Beladon tarafından piyasaya tanıtılacak bu çiftlik, Rotterdam limanında olacak. İlk bakışta şaka ya da birden karar verilmiş bir proje gibi görünse de, amaç şehrin kendi yiyeceğini üretmesini kolaylaştırmak.

Başlangıçta yüzen bu çiftlikte 40 inek olacak. Bu inekler robotlar tarafından sağılacak. Projenin etkileyici kısmı, bu ineklerin günde yaklaşık 800 litre süt üretmesinin beklenmesi.

Robotlar bunun yanında yüzen çiftlik için gübre de toplayacak. Bu gübre ya suni gübre olarak ya da yerinde enerji üretimi için kullanılacak. Fazla gübre yerel çiftliklere dağıtılacak.

Çiftlikte üretilen süt ve yoğurt yerel pazarlarda satılacak.

Lojistik olarak çiftlik limanın ortasında yer alacak; aynı zamanda okyanusun tabanına demirleyecek. Tüm yapı üç seviyeden oluşacak.

Beladon’daki mühendislerden biri olan Peter van Wingerden, “Sandy Kasırgasının sebep olduğu tahribatı gördükten sonra, yiyeceğin tüketiciye mümkün olan en yakın yerde üretilmesinin gerektiğini düşündüm.” dedi. BBC’ye söylediği gibi, yüzen çiftlik fikri Sandy kasırgası 2012’de New York’u vurduğunda gelmiş; Peter van Wingerden, Hudson için tasarlanan bir yüzen ev projesi üzerinde çalışmak için tesadüfen New York’taymış.

Sel ve sert hava koşulları nedeniyle, yiyecek teslimatlarının şehrin ihtiyaç duyduğu gibi yapılabilmesi çok zorlaşmış. van Wingerden, “Bununla beraber, taze yiyecekleri havaya adapte olabilecek, suyun üzerinde bir platformda üretme fikri ortaya çıktı.” dedi.

İneklerin otlaklara erişimi olacak. Tasarımcı Klaas van der Molen The Guardian‘a yaptığı açıklamada “Her biri 800 kg olan 40 ineğin hareket ettiği bu platfırm sağlam ve simetrik olmalı. Hepsi bir tarafta da durabilir. İnek uzmanı, zamanlarının çoğunu yiyeceklerinin, kulübelerinin bulunduğu ve yerlerin yumuşatılmış olduğu yüzen çiftlikte (tarlada değil) geçireceklerini düşünüyor.”

Etiketler