Latin Amerika’nın Teknoloji Yatırımı Yeni Zirvelere Ulaştı; Rappi 200 Milyon Dolar Topladı

Kolombiyalı talep üzerine teslimat startupı Rappi, yeni bir finansman turu ile 1 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaştı. DST Global, şirketteki mevcut yatırımcılar Andreessen Horowitz ve Sequoia’nın katılımı ile 200 milyon dolarlık bir finansmana öncülük etti.

Rappi, başlangıçta sadece içecek teslimatı yapıyordu. Sonrasında ise yiyecek, bakkaliye ve hatta teknoloji ve ilaç teslimatına kadar genişledi. Örneğin, Rappi’nin uygulamasını kullanarak bir çift AirPod’a kolaylıkla erişebilirsiniz. Şirket ayrıca, kullanıcıların kredi kartlarıyla ödeme yaparak Rappi’nin teslimat temsilcilerinden nakit almalarına olanak veren bir nakit çekme özelliğine sahip.

Rappi, teslimat başına 1 dolar alıyor. Maliyetleri düşük tutmaya yardımcı olmak için şirketin kurye filosu sadece bisiklet ve motorsiklet kullanıyor.

Simón Borrero, Sebastian Mejia ve Felipe Villamarin, şirketi 2015’te lanse etti ve ertesi yıl Y Combinator’dan mezun oldu. Rappi hızla Amerikan risk sermayedarlarının dikkatini çekti. A16z’nin Temmuz 2016’daki ilk yatırımı, Silikon Vadisi şirketinin Latin Amerika’daki ilk yatırımıydı.

Bu yeni sermaye, Rappi’nin Latin Amerika’da etkin olan Uber Eats ile rekabet etmesine yardımcı olabilir.

Rappi’nin bu finansman turu, Latin Amerikalı bir şirket için oldukça önemli. Diğer bir Latin Amerikalı startup Nubank, 2018’deki yeni risk sermayesi finansmanı ile milyar dolarlık bir değerlemeyi aştı. São Paulo merkezli Nubank ücretsiz kredi kartı (no-fee credit card) sunuyor ve aynı zamanda DST tarafından destekleniyor.

Latin Amerika’daki teknoloji yatırımları yeni zirvelere ulaşmaya devam ediyor. 2018 yılının ilk çeyreğinde 600 milyon dolardan fazla yatırım yapıldı. 2017 yılı ise ilk kez risk sermayedarlarının 12 aylık bir periyotta kıtanın teknoloji ekosistemine 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptığı rekor bir yıldı. 

Yatırımlardaki yükseliş, çoğunlukla Rappi, Nubank ve bu yılın başlarında 1 milyar dolarlık bir anlaşmayla Didi Chuxing’e satılan Brezilya merkezli 99 gibi şirketlere yapılan büyük yatırımlardan kaynaklanıyor.

Etiketler