Otopark Tesisi Otonom Araçlara Hitap Ediyor

Eskiden sadece Hollywood kurgusunun ürünleri olan otonom araçlar modern zamanların gerçeği oldu. Robotik sistemler insanlar gibi faaliyet göstermeye başladıkça, günlük hayatta uygulanış şekilleri de buna göre evriliyor. Aynı bir asansör gibi çağırıldığında gelen otonom bir feribotun gerçek olabileceği kimin aklına gelirdi? Küçük ölçekli feribotlardan büyük gemilere kadar otonom kargo tekneleri Güney Çin Denizi’nde test ediliyor. Otonom araçlar, insanların yükünü hafifletmek ve robotların yapamayacağı önemli insan görevleri için zaman yaratmak için var. 

Chicago merkezli teknoloji şirketi SpotHero bu düşüncenin farkında ve bu tip araçların taleplerini karşılamak üzere 500 otopark tesisini bu şekilde donattı. Sürücülerin şehirlerde park yeri bulmasına yardımcı olan SpotHero, HeroConnect platformunu kullanarak tesislerini bir sonraki aşamaya taşıdı. Böylece artık sürücülerin, araçların kendilerinin, garajların, otomobil üreticilerinin ve şehirlerin iletişim halinde olmasına, veri alışverişi ve ödemeler gerçekleştirmesine olanak tanıyor.

Sürücüsüz araçların yeni park özellikleri arasında plaka tanıma, IoT (Nesnelerin İnterneti) sensörleri ve diğer özellikler bulunuyor. Bu özellikler, insansız araçların insan etkileşimine gerek kalmadan bir park tesisine rezervasyon yaptırıp ödeme gerçekleştirmesine ve tesise giriş çıkış yapmasına olanak veriyor. Yaşamın neredeyse her yönünün dijitalleşmesinin bu kadar popüler olduğu bir çağda, otonom bir araca yatırım yapmış olanlar için bu yenilik oldukça ilgi çekici olmalı. Chicago hızlı bir şekilde buna uygun altyapıyı geliştirirken, SpotHero bu yeniliğin ilgili kişilere hitap etmesini umuyor.

Etiketler