Microsoft, Bağırışları Aracılığıyla Filleri İzleyen Yapay Zekayı Destekliyor

Microsoft geçen günlerde yayınlamış olduğu bir blog yazısında, Afrika savan fillerini izlemek üzere yapay zekadan yararlanan Santa-Cruz merkezli startup Conservation Metrics’ten bahsetti.

Microsoft’un AI for Earth bağış programının bir üyesi olan Conservation Metrics, Nouabalé-Ndoki Ulusal Parkı ve Kongo Cumhuriyeti’ndeki komşu bölgelere yerleştirilmiş akustik sensörlerden veri toplayan Cornell Üniversitesi Ornitoloji Labaratuvarı’nın Filleri Dinleme Projesi’ndeki verileri (corpus) analiz etmek için algoritmalar kullanıyor. Projenin sistemi fil bağırışlarını (birbirleriyle iletişim kurmak için kullandıkları düşük frekanslı sesler), kayıtlardan ayırıyor ve nüfus büyüklüğü ve sürü hareketi gibi içgörüler elde ediyor. Conversation Metrics’in CEO’su Matthew McKown’a göre, sistem havadan görülemeyen hayvanları tanımlamak için yeterince hassas.

Önümüzdeki birkaç ay içinde startup, modelini yerel makinelerden Microsoft’un Azure bulut sunucularına geçirmeyi planlıyor. McKown, birkaç aylık ses verilerinin işlenmesi için gereken süreyi üç aydan bir güne kadar azaltacağını söylüyor.

“Alanda bir şeyleri izleyen ekipmanlara sahip olmak ve bu sinyalleri birinin aksiyon alabileceği alana gönderebileceğiniz bilgiye dönüştürmek üzere bu sihir sürecinden geçmek arasındaki bu döngüyü hızlandırma konusuyla gerçekten ilgileniyoruz.” dedi. “Şu anda, bu süreç gerçekten uzun bir zaman alabiliyor.”

Conservation Metrics, hayvanları izleyen, makine öğrenimini kullanan ve AI for Earth’den faydalanan tek kurum değil.

Güney Kaliforniya Üniversitesi ve Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma programı olan Yaban Hayatı Güvenliğini Koruma Asistanı (The Protection Assistant for Wildlife Security), 14 yıllık devriye ve izinsiz girişe ilişkin 125.000’den fazla veri ile gelecekte izinsiz girişin nerede olabileceğini tahmin etmek için bir model eğitti. Bu, Malezya’daki orman muhafızları için optimize edilmiş devriye yolları oluşturmak üzere kullanılıyor ve Uganda’nın Kraliçe Elizabeth Ulusal Parkı’nda ve Güney Afrika’daki korunan vahşi hayat koruma alanlarında uygulanıyor.

Bağış alan başka bir proje Seattle’ın Snow Leopard Trust’ı, %95 doğruluk oranı ile kamera görüntülerinde hayvanları tespit eden bir bilgisayar görüşü algoritması geliştirmek için Microsoft’un mühendisleri ile çalıştı.

2 milyon dolarlık fon ile 2017 yılında Londra’da başlatılan AI for Earth, şu anda 27 ülkedeki 112 bağış alan kurum ile 50 milyon dolarlık bir program.

Etiketler