BlaBlaCar, Rusya’nın Ortaklaşa Araç Kullanım Platformu BeepCar’ı Satın Aldı

BlaBlaCar yılın ikinci satın alımını gerçekleştirdi ve Mail.ru’dan Rusya’nın ortaklaşa araç kullanım platformu BeepCar’ı satın aldı. Anlaşmanın şartları ise açıklanmadı.

Mail.ru geçtiğimiz sene BeepCar’ı piyasaya sürdü fakat görünen o ki Rus internet devi, platformu mobilite alanındaki yerleşik bir oyuncuya bırakarak ana yeteneklerine odaklanmayı seçiyor. Anlaşma aracılığıyla BlaBlaCar BeepCar’a tamamen sahip olacak olsa da, şirket sosyal paylaşım siteleri, anlık mesajlaşma, arama motorları ve e-ticaret portallarını içeren Mail.ru’nun çeşitli platformları ile ortaklaşa araç kullanımı hizmetlerini desteklemek için ortaklığa bağlı kalacağını söyledi. Başka bir deyişle BlaBlaCar çevrimiçi reklamcılık ile BeepCar’ı tanıtmak için Mail.ru‘ya ödeme yapacak. Fakat, bunun BlaBlaCar’ın anlaşmanın bir parçası olarak yaptığı tek finansal taahhüt olup olmadığı tam olarak açık değil.

Mail.ru’nun diğer e-taksi girişimlerine yatırım yaptığını ve Moskova merkezli araç çağırma hizmeti CityMobil’deki çoğunluk hissesini satın almak üzere yakın zamanda MegaFon’a katıldığını da belirtelim.

BlaBlaCar, Fransa’nın en çok yatırım alan startuplarından biri. 2006 yılında piyasaya sürüldüğünden beri, 330 milyon dolardan fazla girişim sermayesi elde etti. Bugün BlaBlaCar’ın 20’den fazla ülkede 65 milyon üyesi var. 2014’ten bu yana ise 15 milyon üye ile Rusya’da da faaliyet gösteriyor.

Ortaklaşa araç kullanımı ve araç çağırma sektörlerinde birleşme trendini görüyoruz. Birkaç ay önce BlaBlaCar Fransız kentsel ortak araç kullanımı startupı Less’i satın aldı. Uber ve Çinli Didi Chuxing ise küresel çaptaki birçok anlaşmada önemli rol oynadı. Özellikle Doğu Avrupa’da, Rusya’yı ve komşu pazarları hedefleyen 3.8 milyar dolarlık yeni bir şirket kurmak üzere geçtiğimiz yaz Uber ve Yandex ortak araç kullanımı hizmetlerini birleştirdi.

Etiketler