Optoro, Markaların İade Edilen Ürünleri ve Fazla Envanteri Yönetebilmesi ve Yeniden Satabilmesini Kolaylaştırmak İçin 75 Milyon Dolar Daha Yatırım Aldı

Perakende satışları 2014’ten beri en güçlü yılını geçirdi ve özellikle çevrimiçi satışlar hızla arttı. ABD Ticaret Bakanlığının verilerine göre 2017’deki satışlar 2016 yılına göre %16 daha fazla ve bu artış, tüketicilerin geçtiğimiz yıl 453.5 milyar dolarlık harcama yaptıkları anlamına geliyor.

Elbette, patlama yapan her pazar, patlamanın faydalarını gören oyuncu kadrosuyla birlikte gelir. Washington D.C. merkezli, sekiz yıllık bir şirket olan ve yakınlarda 75 milyon dolarlık yatırım aldığını duyuran Optoro için de aynısı söz konusu. Bir lojistik şirketi olan Optoro’nun yazılımı, -hem çevrimiçi hem de çevrimdışı- perakendecilerin müşteriler tarafından iade edilen ürünleri yeniden satabilmesini kolaylaştırmalarına yardımcı oluyor.

ABD Ulusal Perakende Federasyonu’na göre, 2017’de satılan ürünlerin %10’u iade edildi. Dolar bazında düşünülürse, bu oran 351 milyar dolara tekabül ediyor.

Şu anda, bu rakam büyük perakendecilerin ve tüketicilerin mağazadan alışveriş (ve iade) yapmasını sağlayan diğer tanınan şirketlerinin satışlarını içeriyor. Ancak çevrimiçi satış arttıkça, çevrimiçi iade de artıyor. Optoro’nun kurucu ortağı ve CEO’su Tobin Moore’un Wall Street Journal‘a söylediği gibi, “E-ticaret satışlarının iade oranı, mağazalara yapılan iadelerden iki ile üç kat daha fazla” ve “iadeler moda ve kıyafet ürünlerinde daha yüksek”. Çoğu perakende şirketinin iadelerdeki teslimat parasını ödediğini hesaba katarsak (sonuçta, mutlu müşteri tekrar gelen müşteridir), bu çevrimiçi markalar için büyük miktarda lojistik harcaması anlamına geliyor.

Her parça için en iyi yolu bulmak adına veri analizi ve çok kanallı çevrimiçi pazarlamayı kullanan Optoro’nun büyüyen müşteri tabanıyla başarıya ulaşacağı konusunda çok az şüphe var.

Giderek büyüyen sayıdaki yatırımcı da Optoro’nun arkasında duruyor. Optoro’nun en yeni turu Franklin Templeton Investments öncülüğündeydi. Şirket; Revolution Growth, Generation Investment Management, Grotech Ventures ve hatta UPS Strategic Enterprise Fund’ı içeren yatırımcılar sayesinde şimdiye kadar en az 200 milyon dolar yatırım topladı.

Etiketler