Amazon’un Değeri Devasa Karlı Bir Çeyrekle 1 Trilyon Dolara Yaklaşıyor

Amazon, geçtiğimiz günlerde 2018’in ikinci çeyreğinin kazancını duyurdu. Büyük ölçüde Kuzey Amerika’daki işletme geliri, yüksek kar sağlayan bulut bilişimindeki yükseliş ve gelişen reklam bölümündeki satış patlamaları sayesinde Wall Street analistlerinin tahmin ettiğinden daha yüksek bir kar elde etti. Amazon, analistlerin 2,50 dolarlık tahmininden iki kat daha fazla olarak, hisse başına 5,07 dolarlık kazanç bildirdi.

Bu açıklamalara göre, 2,5 milyar dolar kar sağladığı bu çeyrek Amazon’un en yüksek kar sağladığı çeyrek olarak kayıtlara geçti. Bunun yanısıra; geçen yılki 197 milyon dolara oranla %1200’lük sarsıcı bir yükseliş yakaladı. Ayrıca; üst üste üçüncü kez 1 milyar dolardan fazla kar sağladığı bu çeyrek, 2 milyar dolar karı geçebilen ilk çeyrek olma özelliğini de taşıyor. Bu sayıya ulaşmasında, geçen yıla göre yüzde 132’lik bir zıplama yaşayıp çeyrek geliri 2 milyar dolara ulaşan reklam sektörünün etkisi çok büyük.

Amazon; beklenen 53.41 milyar dolar yerine, 52.9 milyar dolar gelir sağlayarak, gelir beklentilerinde az bir miktar geride kaldı. Ancak Amazon İnternet Hizmetleri hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor; neredeyse %50lik bir büyüme oranıyla, geçtiğimiz yılki 4,1 milyar dolara kıyasla 6 milyar dolar satış bildirdi. Geçtiğimiz çeyrek Amazon, yeni Toshiba 4K TV ve Fire TV Cube dahil olmak üzere yeni nesil Fire TV Edition akıllı TV’yi satışa sunarak tedarik satış departmanına da katkıda bulundu.

Ayrıca şirket, geçtiğimiz günlerdeki Prime Day’in en büyük satış günü olduğunu, etkinlik başladığında web sitesinin çökmüş olmasına rağmen 100 milyondan fazla ürün satıldığını açıkladı. (Prime Day satışları, geçtiğimiz bu çeyreğin ölçümlerine dahil edilmedi ve bunun yerine yılın üçüncü çeyreğine dahil edilecek.) Bunun yanında şirket, bu etkinliğin şirket tarihinde önceki herhangi bir güne kıyasla daha fazla insanın Prime’a kaydolmasını sağladığını belirtti.

Şirketin piyasa değeri, 1 trilyon dolara yaklaşıyor ki bu herhangi bir global şirket için bir ilk anlamına geliyor.

Etiketler