Hollanda’daki Bu Futbol Stadyumu Kendi Ürettiği Enerjiyi Elektrikli Araba Bataryalarında Saklıyor

Yeni ve kullanılmış elektrikli araç akülerini kullanan devasa bir enerji depolama sistemi, Hollandalı futbol kulübü Ajax’ın sahası Johan Cruijff Arena’da çalışmaya başladı.

Bu sistem, 3 megavatlık enerjiyi depolayabiliyor (ki bu, 500.000 iPhone’u şarj etmeye ya da Amsterdam’daki 7.000 eve bir saatliğine elektrik sağlamaya yetecek bir miktar) ve sistemin yapımcıları, bu sistemin Avrupa’da elektrikli araç aküleri kullanılarak yapılan en büyük ticari enerji depolama sistemi olduğunu söylüyor.

Sistem, güç dönüştürme birimlerini ve stadyumun çatısındaki 4.200 güneş panelinden ve şebekeden edinilen enerjiyi depolayan 148 adet yeni ve kullanılmış Nissan LEAF aküsüyle birleştiriyor.

Işığı açık tutmak

Bu sistemin asıl amacı, kesinti ya da aşırı kullanım durumlarında stadyuma destek sağlamak. Sistem, güvenilir bir sürdürülebilir enerji kaynağı sunmanın yanı sıra, konserler veya diğer büyük enerji-tüketen etkinlikler sırasında Hollanda’nın elektrik şebekesinin üzerindeki baskıları da hafifletecek.

Enerji talebinin düşük olduğu zamanlarda ise stadyum elektrik şebekesine enerji üreterek katkıda bulunabilecek.


Johan Cruijff Arena’nın inovasyon direktörü Henk van Raan yaptığı bir açıklamada “Arena, kesinti zamanlarında bile hatırı sayılır miktarda enerji üretmeyi garanti ediyor.” dedi. “Bunun bir sonucu olarak da stadyum, Hollanda’nın enerji şebekesine katkıda bulunacak.”

Aküler için ikinci hayat

Araba üreticileri, elektrikli araçların aküleri performanslarının en yüksek seviyesine artık ulaşamadığında bu akülerle ne yapacakları sorusu ile boğuşuyor.

Lityum-iyon aküler kullanılmadıkları halde yıllarca elektrik depolamaya devam edebiliyor ve aralarında Nissan’ın da bulunduğu birçok araba yapımcısı elektrikli araçların pillerini evlerde enerji depolamak amacıyla değiştirmek için projeler üretiyor.

Nissan, stadyumda kullanılan bu yeni sistemin tüm enerji sistemini daha verimli ve sürdürülebilir hale getirmek adına ikinci el pillerin oynayabileceği rolü ortaya koyduğunu söylüyor.

Etiketler