Eindhoven’da Beş 3D Baskı Ev Yapılacak

3D baskı söz konusu olduğunda, Hollanda Eindhoven belediyesini, özellikle Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’ni göz önünde bulundurmak gerekiyor. 2015 yılında bu üniversite, 3D baskı projesini başlattı.Bu proje, kampüste halka açık bir gösterim sırasında 3D bir çadır basıldığı 2016 yılında resmi olarak tanıtılan dev gibi bir 3D yazıcı ile sonuçlandı. Bir yıl sonra ise beton teknolojisi (concrete technology) profesörü tarafından yönetilen üniversitenin araştırma grubu, dünyanın ilk beton bisikletini ve şu anda halka açık olan Gemert’teki yaya köprüsünü 3D olarak basmak üzere Hollandalı inşaat şirketi BAM Ifra ile ortaklık kurdu.

3D beton baskı, sürdürülebilir olmasından dolayı inşaat sektöründe ezber bozan bir yenilik. Üretim yöntemi olarak 3D baskı kullanıldığında, ev inşa etmek için daha az betona ihtiyaç duyuluyor. Bu da, daha az çimento anlamına geliyor. Böylece, çimento üretiminden kaynaklanan karbondioksit (CO2) emisyonunu azaltılıyor. 3D baskı, hemen hemen her şekildeki nesneleri oluşturmak için kullanılabiliyor ve mimarların incecik beton yapılar tasarlamasına olanak tanıyor.

Bunun yanında, aynı üründe somut olarak bulunan tüm renkleri, çeşitleri ve nitelikleri 3D basmak mümkün. Bu ise birçok farklı fonksiyonun aynı yapıya entegre edilmesine olanak tanıyor. Böylece, az bir ekstra maliyetle bireylerin yeni inşa edilmiş evleri hakkındaki özel isteklerini karşılamayı kolaylaştırıyor.


Şimdi, Eindhoven şehri, 3D beton baskı çalışmalarını sürdürüyor ve dünyanın ilk 3D baskı beton eve dair işbirlikçi (collaborative) projesinde yer alıyor.

Milestone projesi, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’ni, Eindhoven’ın kendisini, müteahhit Van Wijnen’i, emlak yönetim şirketi Vesteda’yı, malzeme şirketi Saint Gobain-Weber Beamix’i ve mühendislik şirketi Witteveen+Bos’u proje ortakları arasında sayıyor. Projenin amacı ise bu yıldan başlayarak tamamlandığında kullanıma sunulacak beş tane 3D beton ev basmak.

Bu 3D baskı beton evler, önümüzdeki beş yıl içinde Eindhoven’deki en yeni şehir merkezi olan Meerhoven’da inşa edilecek. Vesteda ise bu evlerin muhtemel alıcısı ve onları kiralayacak. 3D baskı evlerinin her biri, mevcut bina yönetmeliklerine tabi olacak ve üniversitenin söylediği gibi “günümüz sakinlerinin konfor, yer, kalite ve fiyatlandırma ile ilgili taleplerini karşılayacak.”

3D baskı evlerin tasarımı, “yeşil bir alandaki değişken bloklara” dayanıyor ve 3D baskı düzensiz yapı şekillerine ulaşmayı mümkün kılıyor. Proje ortakları, yüksek kaliteli ve sürdürülebilir bir tasarım için çalışıyorlar; örneğin, 3D baskı beton evlerin doğal gaz bağlantıları olmayacak. 2019’un ilk yarısında yeni kiracıları için hazır olması beklenen 3D baskı evlerin ilkinin tek bir hikayesi var fakat geri kalan evlerin birçok hikayesi olacak.

Evler, art arda inşa edilecek ve 3D beton baskı üzerine yapılan araştırmalar inşaat sürecinde tamamlanmış olacak. Böylece, her bir ev tamamlandıktan sonra Milestone Projesi ortakları, öğrendikleri şeyleri bir sonraki ev için uygulayabilecekler. Üniversitenin 3D beton yazıcısı, ilk evin yapı unsurlarını tamamlamak için kullanılacak; sonrasında ise amaç tüm çalışmaları yavaş yavaş gerçek inşaat alanına taşımak. Beşinci ve son ev, alanda 3D olarak basılacak.

Etiketler