Ant Financial Şimdi Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Amex’ten Daha Değerli

Büyük yatırım toplama turları, daha büyük yatırım toplama turları ve inanılmaz büyüklükte yatırım toplama turları vardır. Ve bir de öyle bir yatırım toplama vardır ki şirket bir gecede Goldman Sachs’tan daha değerli olur. Henüz bu türde bir yatırım turu için belirli bir sıfat bulunmuyor.

Fakat görünüşe göre artık bir tane bulmak zorundayız çünkü Ant Financial – Jack Ma’nın sahibi olduğu, Alipay ürününe ev sahipliği yapan Alibaba’ya bağlı finansal şirket – son C turunda 14 milyar dolarlık yatırım toplamayı başardı. Birkaç ay önce ise şirket, hedeflerinin özel bir yatırım turunda 9 milyar dolar toplamak olduğunu belirtmişti. Görünen o ki, hedeflerinin ötesine geçtiler. 

Ant Financial bu tur ile 150 milyar dolarlık bir değere ulaştı. Böylece, büyük bir farkla dünyanın en değerli özel teknoloji şirketi oldu. İkinci sırada ise en yüksek tahminle yaklaşık 70 milyar dolarlık  (yakın zamanda Softbank’ın Uber şirketini 48 milyon dolarlık değerlemesini ve en güncel değerlemede şirketin değerinin 64 milyar dolar olduğu göz önünde bulundurulursa muhtemelen daha azı) bir değerle Uber bulunuyor.

Fakat Ant Financial, dünyadaki en değerli özel teknoloji şirketi olmaktan daha da fazlası; aynı zamanda, piyasa değeri 87 milyar dolar olan American Express, 88 milyar dolar olan Goldman Sachs ve 92 milyar dolar olan Morgan Stanley gibi köklü ve herkesçe tanınan finansal şirketlerden daha değerli.

C turu yatırımı iki kısım olarak alındı: yaklaşık 3 milyar doları mevcut yatırımcılardan renmimbi olarak, geri kalanı ise ABD doları olarak.

Bu para, uluslararası genişleme ve Ant’ın teknolojisine yatırım için kullanılacak – blockchain, nesnelerin interneti ve yapay zekaya odaklanılacak.

CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı Eric Jing, “Çin’deki ve diğer ülkelerdeki tüm ortaklarımızla açık bir ekosistem oluşturma konusunda kararlıyız.” dedi. “İnsanların karşılanmamış finansal ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve dijital ekonominin gelişmesinden faydalanabilmelerine olanak tanımak için teknoloji ve inovasyona yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Ant Financial’ın hizmetleri, 2018 Mart ayının sonuna kadar yılda yaklaşık 870 milyon kişi tarafından kullanılmaktaydı.

Etiketler