Uber ve Airbnb Gelecek Sene Halka Açılabilir

Bir teknoloji konferansında Uber ve Airbnb’nin CEO’ları, 2019 yılında halka açılmaya hazır olacaklarını söylediler. Fakat bu, her ikisinin de bunu kesin olarak yapacağı anlamına gelmiyor.

Uber’in CEO’su Dara Khosrowshahi Kaliforniya Rancho Palos Verdes’teki Code Konferansı’nda gerçekleştirilen bir oturum sırasında, şirketin, 2019’un ikinci yarısında halka açılmak üzere yolda olduğunu söyledi.

Khosrowshahi yaptığı açıklamada, “Tabii bir CFO’ya ihtiyacım var.” dedi.

Uber’in 2015 yılından beri bir CFO’su yok.

Airbnb’nin CEO’su Brain Chesky, kesin olmayan bir şekilde genel zaman çizelgesini yineledi.

Chesky konferansta, “Gelecek yıl halka arz (IPO) için hazır olacağız ama bunu yapıp yapmayacağımızı bilmiyorum.” dedi. “Sabırlı yatırımcılarımız var; bunu yapacaksak şirket için büyük bir avantaj sağlayacağından emin olmak istiyorum.”

Şubat ayında Airbnb bunun karlı olduğunu söyledi. Artan zararların yaşandığı yılların ardından Uber 2018’in ilk çeyreğinde nadir gerçekleşen bir kar elde etti. Fakat büyük ölçüde bu, şirketin yurt dışındaki iki operasyonunu rakiplere devretmesinden kaynaklanmıştı.

Her iki şirketin de aynı yıl halka açılması ihtimali Wall Street’te heyecan yarattı.

IPO odaklı borsa yatırım fonunu yöneten Renaissance Capital’in analisti Matt Kennedy, “Bu anlaşmalardan herhangi biri yılın manşetlerine konu olabilirdi; ikisi de 2019’da olacak olursa teknoloji halka arzına ilişkin büyük bir yıl olacak.” dedi.

Kennedy, “Sanırım hepimiz, unicorn IPO selini kesecek bir set kurulmasını bekliyoruz.” diye ekledi.

Bu yıl; Spotify, Dropbox ve DocuSign gibi birçok milyar dolarlık startup halka açıldı. Fakat Uber ve Airbnb’nin halka açılması daha da büyük olabilir. 

Uber şu an ikincil stok satışı planlıyor ve bu satış şirketin değerini 62 milyar $ yapabilir. Airbnb, geçtiğimiz yıl gerçekleşen bir finansman turunun ardından 31 milyar dolar değerine ulaşmıştı. 

Etiketler