İnce Film Sistemi, Elektronik Cihazlardaki Isıyı Enerjiye Dönüştürüyor

Harici olarak veya bazen beklenmeyen bir kaynaktan enerji yaratmak, elektrik çalışmalarına eskiden hiç olmadığı kadar yardımcı olabiliyor. Şimdi, Kaliforniya Üniversitesi mühendisleri, gündelik objelerin kaybettiği enerjiyi yakalayan bir sistem kurdu. ABD’nin her yıl ürettiği enerjinin yaklaşık %70’i atık ısıdan oluşmakta. Arabalar, bilgisayarlar ve endüstriyel makinalar bu ısıyı yayan araçlardan bazıları. Yeni ince film sistemini bu gibi kaynaklara uygulamak atık ısıyı önleyebilir ve enerji üretebilir.

Yenilik, ısı elektriği (pyroelectric) enerji dönüşümünü kullanarak çalışıyor. Bu işlem, hareketli bir parça olmadan katı halde ısıyı enerjiye dönüştürüyor. Bu teknik, 100 santigrat derecenin altındaki atık ısı enerji kaynaklarının kullanılması için oldukça uygun. Araştırma ekibi, 50-100 nanometre kalınlığında ölçülen malzemelerin ince film versiyonlarını sentezledi. Isı elektrik cihaz yapıları ise bu filmlere dayanarak test edildi. Bu yapılar, mühendislerin hem yaratılan sıcaklığı hem de elektrik akımlarını ölçmesine olanak tanıyor. Böylece, cihazın enerji üretme becerilerini test etmek için ısıya kaynak olabiliyorlar.

Mühendislerin araştırmasının sonuçları, nanoskopik ince film teknolojisinin bu uygulama için ideal olduğunu ve yüksek hızlı elektroniklerden elde edilen atık ısının yüklenmesi ve toplanması için özellikle etkili olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, bir dizi başka uygulamada etkin olma potansiyeline de sahip. Çalışmanın sonucuna göre, bu ince film, dalgalı ısı kaynakları için atık ısıyı kullanılabilir enerjiye dönüştürebiliyor. Bu, diğer ısı elektrik enerji dönüşümü biçimlerinden daha yüksek enerji yoğunluğu, güç yoğunluğu ve verimlilik seviyeleriyle oluşturulmakta. Araştırmanın bir sonraki aşaması ise ince film malzemelerini belirli atık ısı akışlarına ve sıcaklıklarına göre daha iyi optimize etmek olacak. 

Etiketler