İnteraktif, Modüler Dağ Festival Alanı için Enerji Üretiyor

Ziyaretçiler, günde 850 kWh’dan fazla enerji üreten enstalasyona oturabilir ve tırmanabilir.

2020 Land Art Generator Initiative’de (LAGI) son eleme listesine alınan Solar Mountain konsepti, eğlenceli, erişilebilir sanatı ciddi bir enerji tedarikiyle birleştiriyor. Mumbai merkezli sanat ve mimari stüdyosu Nudes’tan Nuru Karim tarafından yaratıldı ve gereksinimler değiştikçe ölçeklendirmeyi, çoğaltmayı, parçalara ayırmayı, taşımayı ve yeniden kullanmayı kolaylaştırmak için modüler bir tasarım ve prefabrik malzemeler ve parçalar kullanılıyor.

LAGI, Nevada Fly Ranch’teki Burning Man festivali için kalıcı ve sürdürülebilir bir mesken yaratmayı amaçlayan projenin bir parçası. Solar Mountain enstalasyonu, dağın bir tarafını kaplayan 728 fotovoltaik panelden oluşuyor ve her yıl 300 MWH enerji üretebiliyor. Bu, birden fazla festival etkinliğine güç sağlamak için yeterli bir miktar. Dağın diğer tarafı ise özel bir topluluk alanı. Tüm yapı geri dönüştürülmüş kontrplaktan yapıldı ve elle inşa edilmek üzere tasarlandı. 

2021 yılı süresince, tam bir test yılı için dört mevsim boyunca, prototiplerini Nevada’da, yerinde inşa etmek ve kurmak üzere projeler seçilecek. Çiftlik ve festival ekipleri, hangilerinin 2022 ve sonrasında kalıcı hale getirileceğine karar verecek.

Sanatı işlevsel ve teknolojiyi güzel kılmak, çeşitli projelerde sayısız yolla benimsenen iki büyüleyici yaklaşımdır.

Etiketler