Yakında Kaliforniya’da İnşa Edilen Tüm Evler Güneş Enerjisi Sistemine Sahip Olacak

ABD’de ilk kez görülen yeni koşullar, eyalette yürütülecek bütün yeni inşaat projelerinde güneş enerjisi kullanımını zorunlu kılıyor.

Güneş enerjisi, – en azından Kaliforniya’da – yaygın kabul görmeye bir adım daha yaklaştı. New York Times’ın haberine göre, ABD’nin temiz enerji hedeflerine ulaşmak için attığı adımların bir işareti olarak,  beş üyeli Kaliforniya Enerji Komisyonu (California Energy Commission) geçtiğimiz günlerde birliğiyle eyalette yeni inşa edilecek tüm evler için güneş enerjisi kullanımını zorunlu kıldı.

Yeni yasa, inşaat firmalarının yeni inşa edilecek müstakil evlere ve apartmanlara güneş enerjisi sistemleri ve güneş panelleri eklemesini zorunlu hale getirdi. Bu sistem ve panellerin maliyetleri ya evin fiyatına eklenecek, ya da evde yaşayanların aylık bir kira ödemeleri gerekecek. Yalnızca iki yıl sonra, 2020’de uygulanmaya başlayacak olan bu karar, eyaletteki bir diğer ilerici kararla bir arada düşünülebilir: Kaliforniya, 2030’a kadar tükettiği enerjinin en azından yarısını yenilenebilir ve karbon salınımına neden olmayan kaynaklardan elde etmeyi planlıyor. Geçtiğimiz yıl itibarıyla, eyaletteki enerji ihtiyacının yaklaşık %16’sı güneş enerjisiyle karşılandı.

California Building Industry Association’dan bir mühendise göre, yeni getirilen koşullar yeni inşa edilecek evlerin maliyetini 8.000 ile 10.000 dolar arasında artıracak, ancak zaman içinde, yapılacak tasarrufla bu maliyetin neredeyse iki katı geri kazanılacak. Enerji komisyonu, 30 yıllık bir süre içinde ev sahiplerinin 19.000 dolarlık bir geri dönüş alacağını tahmin ediyor.

Getirilen bu yeni yasa ülke için cesur bir sıçrama gibi görünse de, yalnızca uzun zamandır temiz enerjiyle ilgili girişimlerde lider olan Kaliforniya için doğal bir gelişmeyi temsil ediyor gibi görünüyor. Times’ın belirttiğine göre, geçtiğimiz yıl, Kaliforniya temiz enerji konusunda tüm eyaletlerin başını çekti ve Kaliforniya’daki bazı daha küçük yargı mercileri benzer bir yasayı zaten uyguluyor.

Bu haber, geri dönüştürülebilir enerji ve karbon ayak izini azaltma konusunda ileriye doğru atılan büyük bir adım ve yakın zamanda diğer eyaletler de bu kararı izleyebilir. Yine de, şimdiden bazı karışık tepkiler görüyoruz. Kaliforniya hala ülkede görülen en yaygın evsizlik ve uygun fiyatlı ev bulma krizlerinden birinin ortasında. Eyaletin ilerlemeci yasalarının yakın zamanda, emlak sektörünün diğer yüzündeki sorunlar için de harekete geçeceği umuluyor.

Etiketler