Spotify 75 Milyon Ücretli Aboneye Ulaştı Fakat Wall Street’i Etkileyemedi

Spotify’ın halka açık bir şirket olarak oluşturduğu ilk mali raporu geçtiğimiz günlerde yatırımcıların hoşuna gitmedi. Müzik hizmeti Spotify, yılın ilk üç ayında 75 Milyon ücretli aboneye ulaştığını ve kayıplarında azalma yaşadığını belirtti. Fakat bu yatırımcıları etkilemek için yeterli olmadı. Yatırımcılar yeni halka şirketi inceledikçe, hisseler saatler içinde %7 düştü.

Apple ve Amazon gibi şirketlerin zorlu rekabetine rağmen, Spotify çeyrek boyunca 4 milyon ücretli müşteriyi bünyesine ekledi ve ücretli abone sayısı bir önceki yıla göre %45 arttı.

Şirketin şu anda toplamda aylık 170 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor ve çoğunluğu hizmetin ücretsiz ve reklam destekli olan sürümünü kullanıyor. Buna karşın Spotify’ın bir sonraki en yakın rakibi olan Apple Müzik, geçtiğimiz ay 40 milyon ücretli aboneye ulaştı.

Spotify’ın çeyrekteki işletme zararı 41 milyon euroya ya da yaklaşık 47 milyon dolara düştü. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu zarar 139 milyon euro idi.

Teknoloji şirketlerinin halka açıldıktan sonraki ilk mali raporları hoş olmamıştı; Facebook, Twitter ve Snapchat’in yeterince iyi olduğu düşünülmemişti ve takip eden çeyreklerde kendilerini Wall Street’e kanıtlamak zorunda kaldılar.

Etiketler