MoviePass’ın Rakibi Sinemia, Amerika’da Aylık 4,99 Dolara Abonelik İmkanı Sunuyor

MoviePass’in rakiplerinden Sinemia, dört yıl önce Avrupa’da (Türkiye’de) kuruldu ve sinemada film izleyebilmek için düşük maliyetli şahane seçenekler sunuyor.

Seçeneklerin bir kısmı şöyle:

  • Aylık 4.99 Dolar: ayda bir bilet
  • Aylık 6.99 Dolar: ayda iki bilet
  • Aylık 9.99 Dolar: ayda iki bilet (3D, 4D ve IMAX dahil)
  • Aylık 14.99 Dolar: ayda üç bilet (3D, 4D ve IMAX dahil)

MoviePass’in 9.99 Dolarlık aboneliğinin (günde bir film olmak üzere) neredeyse sınırsız sayıda film izlemeyi sağladığı doğru. Ancak bu “sınırsız” tekliften tam anlamıyla faydalanabilmek imkansız. Sinemia CEO’su Rıfat Oğuz da böyle düşünenlerden.

Oğuz’a göre, “herkesin sınırsız sayıda filme gitmeye ihtiyacı yok. Ortalama bir Amerikalı ayda dört kez sinemaya gidiyor.”

Sinemia’yı çok çekici kılan basit bir özelliği de var: gelişmiş çevrimiçi bilet. MoviePass aracılığıyla bilet alabilmek için ise fiziksel olarak sinemada bulunmanız gerekiyor. Bunun yanında, MoviePass’in aksine, Sinemia aracılığıyla 3D, 4D ve IMAX salonlarında film izleyebilme olanağı sunuyor.

Sinemia, kendi platformu aracılığıyla satın alınan biletler için sinemalara standart fiyatla ödeme yapıyor. Buradaki gelir dengesini de stüdyo ve restoranlarla yaptığı reklam anlaşmalarıyla sağlıyor. Örneğin, Sinemia’nın uygulamasını açtığınızda önünüze çıkan ilk üç film, kendi reklamlarını yapmak için Sinemia’ya ödeme yapan stüdyoların filmleri. Şu anda, şirketin gelirlerinin yalnızca %15’i reklamlardan, diğer %85’i ise aylık aboneliklerden geliyor.

Sinemia, önümüzdeki 12 ay içinde hizmetlerini Asya’daki ülkelere de yaymak istiyor. Sinemia, aylık abone sayısını açıklamıyor, ancak her ay %50’den fazla büyüdüğünü söylüyor.

MoviePass, Sinemia’nın kendi özelliklerinin çoğunu kopyaladığı gerekçesiyle bu yılın başında Sinemia’ya telif hakkı ihlali davası açtı. Daha ayrıntılı olarak, MoviePass, Sinemia’nın otomatik kimlik doğrulama ve biletlendirme sistemiyle ilgili pantentleri ihlal ettiğini iddia ediyor. MoviePass’in açtığı dava devam ediyor, ancak Oğuz rekabetten hoşlandığını ve MoviePass’i bu modeli popüler hale getirdiği için takdir ettiğini söyledi.

Etiketler