Rusya Telegram’a Erişimi Engellemek İçin Yeni Adımlar Atıyor

Meduza’nın haberine göre, Rusya, 50 IP numarası gizleyicisini ve VPN servisini engelleyerek popüler mesaj uygulamasına erişimi genellemek için yeni adımlar attı. Ancak, Rusya’nın sansürden sorumlu federal yürütme organı Roskomnadzor, hangi servislerin engellendiğini açıklamadı.

Geçtiğimiz ay, bir Rus mahkemesi, Telegram ve Roskomnadzor ile yaptığı görüşmeler sonrasında Telegram’ın ülkede engellenmesi gerektiğine karar verdi. Engeli uygulamak için, yerel internet sağlayıcıları, Amazon ve Google’ın Bulut platformlarındaki 15.8 milyon IP adresini engellerek Telegram’a erişimi sınırladı. Ancak bu adım sorunlara yol açtı. Rusya’daki işlerin büyük bölümü aynı zamanda bu bulut servisleri aracılığıyla yürütüldüğü için çevrimiçi bankacılık ve perakende hizmetlerinde sorunlara yol açtı.

Rusya’nın telekomünikasyon düzenleyicisinin önceki taleplerine bir tepki olarak ortaya çıkmış gibi görünen bu yeni uygulamalar, APK Mirror’ı uygulamaya hizmet etmeyi bırakmaya, VPN sağlayıcılarını ise Telegram mesajlarını engellemeye zorluyor.

Etiketler