Çin, ABD’nin 44 Milyar Dolarlık Teknoloji Anlaşmasının Önüne Geçiyor

Çin, Amerikalı bilgisayar çipi üreticisi Qualcomm’un tarihin en büyük ikinci teknoloji anlaşmasını tamamlamasını engelliyor.

Qualcomm’un NXP Semiconductors’ı satın almak için yaptığı 44 milyar dolarlık teklif, anlaşmanın sağlanabilmesi için onayı gereken Çin hükümeti tarafından engelleniyor.

Çin Ticaret Bakanı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Qualcomm NXP’yi devraldığı takdirde, diğer rakiplerine adaletsiz bir üstünlük sağlamayacağını garanti etmeli dedi.

San Diego temelli şirketin tekelleşme kaygılarıyla başa çıkmak için sunduğu önlemlerin “pazarın ilgili rekabet sorunlarını çözebilmek için yeterli olmadığı” söyleniyor.

İlk kez 2016’da duyurulan bu anlaşma, Avrupa Birliği ve Güney Kore gibi diğer sekiz hükümetten onay aldı. Yalnızca Çin, anlaşmayı tekelleşme kaygılarını öne sürerek bekletiyor.

Ticaret bakanının verdiği bilgilere göre; Apple, Samsung, Huawei ve ZTE gibi şirketler için akıllı telefon parçaları üreten Qualcomm, anlaşmayı geçtiğimiz günlerde Çinli yetkillilere yeniden sundu.

Şirketler, anlaşmanın tamamlanması için önceden belirlenen tarihi üç ay daha uzattı ve 25 Temmuz’a erteledi. Anlaşma bu tarihe kadar tamamlanamazsa, Quelcomm düzenleyici makamlardan onay alamadığı için NXP’ye 2 milyar dolarlık “son bulma (termination) tazminatı” ödeyecek.

Bu, Qualcomm’un dahil olduğu, ABD ve Çin arasındaki gerilim nedeniyle durdurulan ilk anlaşma değil. ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz ay Çin’e ABD’nin 5G teknolojisini alt etme fırsatı vereceği gerekçesiyle Singapur merkezli rakip şirket Boadcom’un 117 milyar dolarlık Qualcomm’u devir anlaşmasını engelledi.

Özellikle ticaretteki bu gerilim, son günlerde daha da tırmandı.

Geçtiğimiz hafta, Trump yönetimi Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan ZTE’nin aralarında Qualcomm’un da bulunduğu Amerikalı parça üreticilerinden satın alım işlemlerini yasakladı. ABD Ticaret Bakanlığı, ZTE’yi ABD’nin Kuzey Kore ve İran’a uyguladığı yaptırımları delen yöneticilerini cezalandırma konusunda yalan söylediği gerekçesiyle suçladı.

Etiketler