Qualcomm: Geleceğin Otomotiv Pazarı 30 Milyar Dolara Genişledi

ABD’li çip üreticisi Qualcomm Inc geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, otomotiv iş kolu pazarının, üçüncü çeyrek sonuçlarının Temmuz ayı sonlarında açıklanmasından bu yana 10 milyar dolardan fazla artış göstererek 30 milyar dolara genişlediğini söyledi.

Otomotiv Yatırımcıları Günü’nde konuşan Qualcomm yetkilileri, geleceğin otomotivi iş kolunda yaşanan sıçramada, otomobil üreticileri ve tedarikçileri tarafından kullanılan Snapdragon Dijital Şasi ürününün payı olduğunu vurguladı.

Snapdragon Dijital Şasi, araç içi bilgi-eğlence ve bulut bağlantısının yanı sıra destekli ve otonom sürüş teknolojisi imkanı da sunuyor.

Elektrikli araçlar ve otomobillerde daha fazla otonom özellik yer aldıkça otomobil üreticilerinin kullandığı çip sayısı da artıyor. Dolayısıyla otomotiv pazarı, çip üreticileri için önemli bir büyüme alanı haline geliyor.

Qualcomm’un CFO’su Akash Palkhiwala, “Daha düşük seviyeli bir arabada araç başına yaklaşık 200 dolardan üst segmentte 3 bin dolara kadar uzanan bir fırsat söz konusu.” dedi.

Palkhiwala, ileriki dönemlerde talebin üst segmente doğru kayacağını ve kazanç fırsatlarının da artacağını sözlerine ekledi.

2030’a Kadar 100 Milyar Dolara Genişleyebilir

Qualcomm, şirketin hedeflediği otomotiv pazarının 2030 yılına kadar 100 milyar dolara kadar büyüyebileceğini düşünüyor.

Şirket, bir önceki yıl 975 milyon dolar olan otomotiv iş kolundaki gelirinin, 2022 mali yılında 1.3 milyar dolara yükseleceğini tahmin ediyor. Çip üreticisi otomotiv gelirlerinin, 2026’ya gelindiğinde 4 milyar dolar ve 2031 yılı itibarıyla ise 9 milyar doların üzerinde olacağını öngörüyor.

Qualcomm ayrıca, 2023’ten itibaren araç içi bilgi-eğlence sistemi için Snapdragon Kokpit’i kullanacak olan Mercedes Benz Group AG ile genişletilmiş bir işbirliği yaptığını da duyurdu. 

Qualcomm’un Çin’de de birçok otomotiv müşterisi bulunuyor. Geniş kapsamlı ABD ihracat düzenlemelerinin iş anlaşmalarına etkisi sorulduğunda CEO Cristiano Amon, ABD ve Çin işletmeleri arasındaki kazan-kazan ortaklıklarının güçlü bir istikrar gücüne sahip olduğunu ancak geleceğin neler göstereceğini birlikte göreceğimizi belirtti.

Etiketler