Volkswagen ABD’de Elektrikli Araçlar İçin 2.800 Adet Şarj İstasyonu Kuracak

Volkswagen AG’nin Electrify America birimi, geçtiğimiz pazartesi 2019’un Temmuz ayına kadar ABD’deki en büyük 17 şehirde 2.800 adet elektrikli araç şarj istasyonu kuracağını bildirdi.

Şarj istasyonları, tahminen 500 yerleşim yerinde olacak. Şarj istasyonlarının yaklaşık %75’i işyerlerinde, diğerleri ise apartman gibi çok aileli konutlarda bulunacak.

Alman araba üreticisi, mazot emisyonu hilesinden sonra yaptığı anlaşmanın bir parçası olarak temiz araba altyapısı için Kaliforniya’da 800 milyon dolarlık, ABD genelinde de 2 milyar dolarlık harcama yapmayı kabul etti.

Electrift America CEO’su Mark McNabb yaptığı bir açıklamada, “Elektrikli araçların daha geniş kitleler tarafından benimsemesinin önündeki en büyük engellerden biri, araçların şarj edilebileceği alanlara erişimin sorunlu olması.” dedi.

General Motors Co ve Ford Motor Co gibi önemli araba üreticileri, yakın zamanda ciddi bir değer kaybı yaşayan Tesla ile rekabet etmek için, önümüzdeki yıllarda farklı modellerde elektrikli araçlar piyasaya sürmeyi planladıklarını duyurdu.

Otomobil endüstrisinin üstesinden gelmesi gereken en büyük sorunlardan biri, ulusal bir şarj altyapısı olmaması.

Electrify America, kuracağı şarj istasyonları için SemaConnect, EV Connect ve Greenlots’la anlaştı.

Greenlots’un pazar geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Scott Fisher, “Şimdilik şarj istasyonlarının sayısını artırmak için ciddi bir itici güç yok. Volkswagen’in bu girişimi, elektrikli araçlar için ABD genelinde ihtiyaç duyulan altyapıyı oluşturabilmek için benzersiz bir fırsat.” dedi.

Emisyon skandalı şimdiye kadar Volkswagen’in yaklaşık 30 milyar dolar kaybetmesine sebep oldu.

Alman araba üreticisi, mart ayında ABD’deki dizel araçlarda egzos emisyon değerlerinde hile yaptığı için suçlu bulundu.

Bu ayın başında, Volkswagen’in ABD yöneticisi, Alman vatandaşı Oliver Schmidt, emisyon skandalındaki rolü nedeniyle ABD’de 7 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Etiketler