Güney Kore Hükümeti, Çalışanların Zamanında İş Yerinden Ayrılmaları İçin Bilgisayarları Kapatacak

BBC’nin haberine göre, Güney Kore hükümeti, “fazla mesai kültürünün” önüne geçebilmek için yeni bir girişimde bulunmayı düşünüyor. Buna göre, hükümet, çalışanların evlerine olması gereken saatte gidebilmeleri için cuma günleri 20:00’de bilgisayarları kapatacak.

Seul’deki yerel hükümet (Seoul Metropolitan Government), üç aşamalı bu programın ilk aşamasını 30 mart itibariyle uygulamaya başlayacak ve bilgisayarlar 20:00’de kapatılacak. Programın ikinci aşamasına Nisan ayında geçilecek ve bu aşamada, ayın ikinci ve dördüncü cuma günleri bilgisayarlar saat 19:30’da kapatılacak. Mayıs ayında geçilecek üçüncü ve son aşamada tüm bilgisayarlar cuma günleri saat 19:00’da kapatılacak. Tüm çalışanlar bu uygulamaya tabi olacak denilse de, hükümet çalışanlarının %67.1’i bu uygulamadan muaf olma talebinde bulundu. Kore hükümeti özel durumlarda istisnalar yapılabileceğini belirtiyor.

Diğer gelişmiş ülkelerde ortalama bir devlet memuru yılda 1.763 saat çalışırken, Kore hükümeti için çalışanlar yılda 2.738 saat çalışıyor. Bu uygulama hükümetin elektronik aletler konusunda uyguladığı tek yaptırım değil. Güney Kore daha önce, çocukların gece saat 12 ile sabah 6 arası çevrimiçi vidyo oyunları oynamalarını engellemek için kesintiler yapmıştı.

Etiketler