Sabah Rutininiz Sizi Verimsizleştiriyor Mu?

“Sabah rutini” olarak Google’da arama yaptığınızda, erken uyanmanın faydalarından bahseden birçok makale görürsünüz. Sonuçta, genellikle yapmak için zamanınızın olmadığı tüm şeyleri yapmak için kendinize bir iki saat ayırmanın nesi kötü olabilir? Spor salonuna gidebilirsiniz, meditasyon yapabilirsiniz ve beş dakikada bir şeyler atıştırmak yerine keyifle yiyeceğiniz besleyici bir kahvaltı yapabilirsiniz. Harika ve verimli, değil mi?

Doğru, erken kalkmanın kanıtlanmış faydaları var. Fakat ne yazık ki, akıllıca çalışmak erken kalkmanın ötesinde şeyler içeriyor. Neden sabah 5’te güne başlamanız verimli olmanızı sağlamıyor (hatta daha verimsiz bir hale getiriyor) diye merak ediyorsanız, belki de aşağıdaki nedenlere bir göz atmalısınız.

1. Uykuyu Feda Etmek

Erken kalkacaksanız erken yatmanız gerekiyor ve bu çok bariz bir şey; fakat çoğu insan bunu gözden kaçırıyor. Sosyal medya yönetim platformu Buffer’ın kurucusu ve CEO’su Joel Gascoigne, erken kalkmanın verimlilik avantajını elde edebilmek için yeterli miktarda uykunun alındığından emin olmak gerektiği hakkında yazdı. “Günlerce ve haftalarca bir sabah rutinini sürdürmeye çalışırken şunu anladım ki, 7 saatten az uyursam er ya da geç tükeneceğim.”

Dani Gordon’a göre, az miktardaki bir uyku yoksunluğu bile beynin ön lobununun kısımlarını bozabiliyor. Bu da, karar verme mekanizmanıza ve zihinsel işleyişinize zarar veriyor – böylece verimliliği artırmanın tam tersine neden oluyor.

2. Gününüzün Devamı İçin Hiçbir Değişiklik Yapmamak

Yatma zamanınızı değiştirmeniz gerektiğini biliyorsunuz fakat gece yarsından önce uykuya dalamıyorsunuz. Erken uyanmak iyi bir gece uykusuyla başlar; nörolog Tara Swart’ın belirttiği gibi, iyi bir gece uykusu, aşırı aktif beyninizi kapatarak başlar. Örneğin, eğer 21.30’da uykuya dalmak istiyorsanız ve genellikte 16.30’ta kahve içiyorsanız, bu kahve saatini değiştirmek isteyebilirsiniz. 2013’te yapılan bir çalışmaya göre, yatmadan altı saat önce kahve içmek uykunuzu bozabilir.

Ekranlar için de aynı şey geçerli. Eğer 20.00’da Netflix’te vakit geçirmeye alışmışsanız, 21.00’da uyumanız zor olabilir.  Egzersiz yapmak gibi üretkenliği artıran alışkanlıklar bile, gün içinde geç yaptığınız taktirde uykunuzu kaçırabilir. Eczacı Brandon Allen, egzersizin kolestrol seviyesini artırdığını ve böylece tansiyonu yükselttiğini söylüyor: “Akşamları egzersiz yapmak kortizol seviyenizin düşmesi gerektiği zamanda kortizolünüzün artmasını sağlıyor. Bu da uyku düzeninizi bozabiliyor.” 

3. Doğal Olarak Gece İnsanı Olmak

Bazı insanlar doğal olarak erken kalkmaya uygun değildir. Bu insanlardan biri olduğunuza eminseniz, kendinizi erken kalkmaya zorlamak sizin için verimli olmayabilir. Uyku uzmanı Michael Breus ve yazar Daniel Pink, insanların kronotipinin, yatmaları ve kalkmaları gereken optimal zamanı etkilemesi üzerine konuştular. Pink ve Breus, her kronotipi farklı şekillerde tanımlıyorlar fakat ikisi de insanların bazılarının gece uyanık kalmaya uygun olduğunu kabul ediyor.

4. Öğlen Rutinini Değiştirmekten Daha Çok Faydalanmak

Sabah rutini önemli fakat gününüzü doğru bir şekilde kurgulayamıyorsanız çok faydasını göremeyebilirsiniz. Belki de öğle saatlerinizi nasıl geçirdiğinize bakmalısınız. RescueTime’dan Jory MacKay, uyandığınız zamanı değiştirmek zorunda kalmadan öğleden sonra rutininizde yapabileceğiniz değişiklikler hakkında fikir veriyor. Belki de, satış planını yapmak için kendinizi zorlamak yerine, saat 15.00 olduğunda e-maillerinize bakmalısınız. Veya belki de 14.00’da yapacağınız 15 dakikalık bir egzersiz ya da yürüyüş sabah 6.00’da yapacağınız yoğun bir egzersizden daha yararlı olacak.

5. Erken Saatleri Verimli Olarak Kullanamamak

Erken kalkmanın verimliliği, o saatlerde ne yaptığınıza göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin, Fast Company yazarı Stephanie Vozza, kendini bir ay boyunca sabah 5.00’te kalkmaya zorladığında, saatlerini nasıl geçireceğini planlayamadığını fark etti; meditasyon yapmaya çalışırken uyuyakalıyordu. Co.Design ortak editörü Katharine Schwab ise sabahları erken kalkmasının verimliliği açısından çok az bir faydası olduğunu anladı. Bir saat erken uyanmaktan ziyade, akşam rutinini ayarlaması ona çok daha fazla fayda sağlıyordu.

Etiketler