Sosyal Medyada Bu 3 Şeyi Asla Paylaşmayın

Bilginin dijitalleştirilmesi ve sosyal medyanın popülaritesi, tüketici gizliliğini her zamankinden daha fazla risk altına sokabilir. Gençler başta olmak üzere bazı sosyal medya kullanıcıları, konumları veya maaş çekleri gibi paylaştıkları bilgilerin kimlik hırsızlığı ve dolandırıcılık için kullanılabileceğinin farkında olmayabilir. Pew Araştırma Merkezi’ne göre, gençlerin yaklaşık %92’si gerçek adını, %82’si doğum tarihlerini, %71’i ise yaşadığı şehirleri sosyal profillerinde gösteriyorlar. Fazla paylaşım bir probleme haline gelmiş olsa da, kullanıcılar sosyal medyada yayınladığı şeylere dikkat ederek bunu durdurabilir.

İşte sosyal medyada asla paylaşılamayacak üç tür bilgi:

1.Sürücü Belgesi Ayrıntıları

Bazı kullanıcılar başarılarıyla övünmek veya komik bir fotoğrafı göstermek için ilk sürücü belgelerini sosyal medyada yayınlamayı çekici bulabilir. Ancak, sürücü belgesi gibi geçerli bir kimlik belgesi doğum tarihinizi, fotoğrafınızı ve hırsızların kopyalayabileceği diğer kişisel tanımlayıcı bilgileri içerir.

Doğum tarihi ve sosyal güvenlik numarası gibi kimlik hırsızlığına neden olabilecek kişisel bilgileri paylaşmaktan kaçınmalısınız. Bu bilgilere erişim, kimlik hırsızlarının yeni kredi limitleri açmasına veya dolandırıcılık yapmasına neden olabilir. Kredi raporlarınızı kontrol ederek veya bir kredi izleme servisi kullanarak kimlik hırsızlığını gösterebilecek değişiklikleri denetleyebilirsiniz.

2.Seyahat Planları & Konum Verileri

Egzotik yerlere gittiğiniz eğlenceli seyahatinizde çektiğiniz fotoğrafları paylaşma heyecanı duyuyor olsanız da, gitmeden önce kalma sürenizin ne kadar olacağı ve nereye gideceğiniz gibi bilgileri sosyal medyada paylaşmamalısınız.

Potansiyel hırsızlar o süre boyunca evinizde olmayacağınızı öğrenip yokluğunuzdan yararlanıp evinizi soyabilir. Ayrıca konumunuzu göstermek veya bulunduğunuz şehri yazmak için yayınlarınıza coğrafi etiket ekleme özelliğini kullanırsanız, hırsızlar bu bilgileri kullanarak evinizi gözlerine kestirebilirler.

3.Banka Hesap Bilgileri

Her türlü finansal bilgiyi kamusal bir alanda yayınlamak bu dolandırıcılıkların sürmesine neden olabilir. Bazı kişiler sosyal medyayı ilk maaşını veya yeni bir işe girdiğini belirtmek için kullanıyor olsa da,  maaş çekleri görüntüleri banka hesap bilgileri içerdiğinden dolayı sosyal medyada yayınlanmamalıdır. CNNMoney, 2014 yılında emniyet sorumlularının kurbanların finansal bilgilerini kullanmaya çalışan büyük bir kimlik hırsızlığı çetesini yakaladığını bildirdi.

Kurbanlar, #myfirstpaycheck etiketi ile banka hesabı ve yönlendirme bilgilerini bulunduran maaş çeklerinin fotoğraflarını paylaşmıştı. Hırsızlar bu bilgilerle sahte çekler yaparak işletmelerden para çalabildiler.

Etiketler