Güneş Enerjisi ile Çalışan Santral Enerji Depolamak İçin Erimiş Tuz Kullanıyor

Tesla’nın güneş enerjisi teknolojisini kullanan ve güneş enerjisiyle çalışan trene sahip bir mahalle inşaatı ile Avustralya, güneş enerjisi teknolojisinde ön saflarda yer aldı. Şimdi ise güneş enerjisi şirketi SolarReserve, Aurora Solar Energy Project (650 milyon Avustralya doları değerinde, 150 megawatt’lık bir güneş enerjili termik santral) için inşaat izni aldı. Santral, Güney Avustralya’da bulunan Port Augusta yakınlarına inşa edilecek. İnşaat tamamlandıktan sonra tesis dünyanın en büyük tek kulelik termik santrali olacak.

Güneş enerjisi santralleri ile ilgili bir husus, gün boyunca üretilen enerjinin gece kullanılmak üzere saklanmasıydı. Verimli olarak elektrik depolamak çok zor olduğundan dolayı çoğu enerji santrali elektriği üretildiği gibi kullanıyor. Aurora Plant, enerji depolamak için erimiş tuz kullanarak bu problemi çözüyor. Santral, güneşin ışınlarını toplamak ve yoğunlaştırmak için gün içinde 10.000’den fazla büyük izleme aynası kullanacak. Erimiş tuz eşanjörde devirdaim yapıyor ve ısı enerjisini emiyor. Bu erimiş tuz sonrasında enerji ihtiyacı duyulana kadar saklandığı termal bir depolama tankına akıyor. Enerji gerektiğinde erimiş tuz, suyu buhara dönüştüren ısıyı sağladığı ve elektrik ürettiği yere, buhar jeneratörüne pompalanıyor. Soğutulan tuz ise daha sonra tekrar ısıtılması için ısı eşanjörüne geri pompalanıyor.

Erimiş tuzun kullanımı, Aurora enerji santralinin hem gündüz hem gece Güney Avustralya’daki tüm hanelerin %35’ine eşdeğer güç sağlayacak şekilde yıllık 500-gigawatt saatlik enerji üretmesine olanak tanıyor. Avustralya’nın Temiz Enerji Konseyi genel müdürü Natalie Collard yerel basına verdiği demeçte, “Elektrik sistemimiz; ileri teknolojili, güvenilir, düşük maliyetli enerji sağlayan bir dizi teknoloji ile daha akıllı ve temiz olmaya doğru hızlıca ilerliyor.” dedi. Santral ayrıca yıllık 200.000 ton CO2’in yerini almış olacak.

Etiketler