Ünlüler Sahte Takipçi Satın Alıyor ve Twitter’ın Bu Konudaki Politikası Etkili Değil

New York Times’ta Cumartesi yayınlanan bir yazıya göre, birçok etkili kişi Twitter’da sahte takipçi satın alıyor. Bir cumhurbaşkanı, Scandal filminden bir oyuncu, bir American Idol yarışmacısı ve ünlü bir oyun kurucu sahte takipçi satın alanlardan yalnızca birkaçı.

Takipçi satın almak seçimlerin de dahil olduğu pek çok konuda etkili bir hile olsa da, genellikle platformlar tarafından gözardı ediliyor.

Twitter, yanlış ve spam hesaplar gibi botlarla mücadele edebilmek için yatırımlar yaptığını söylüyor. Ancak bu, kullanıcıların istedikleri mesajı iletebilmek veya etki alanlarını genişletmek adına sahte hesaplar satın almalarını önlemek için yeterli değil. Bu politika, New York Times’ın etkili kişilerin Devumi adlı bir takipçi satın alma servisini kullandığını belirleyip, bu bilgiyi Twitter ile paylaştığından beri daha çok konuşulur hale geldi.

Bir Twitter sözcüsünün New York Times’a açıkladığı üzere, Twitter’ın bu hareketleri anında uzaklaştırmak veya cezalandırmak konusundaki etkisiz tutumunun nedeni şirketin kimin sorumlu olduğunu tespit edememesinden kaynaklanıyor.

Twitter sözcüsü, “Platformdaki hesapların dondurulmasını fazlasıyla ciddiye alıyoruz. Aynı zamanda, platformdaki spamlerle etkili bir şekilde mücadele etmek istiyoruz.” dedi.

New York Times, yeni açtığı Twitter hesabına satın aldığı 25.000 takipçi için 225 dolar ödedi. Ekip, ilk 10.000 takipçinin gerçek kişiler gibi göründüğünü belirledi. Bunun sebeplerinden biri, Devumi’nin sahte hesaplar oluşturmak için gerçek kişilerin kullanılmayan hesaplarını kullanması.

Maalesef, Twitter gerçek kişileri taklit eden sahte hesaplar için aktif olarak bir teftiş uygulamıyor. Twitter sözcüsünün belirttiğine göre, Twitter bunun yerine, şirketin spam karşıtı politikasını ihlal eden hesapları arıyor. Buna rağmen, New York Times’ın paylaştığı örnek hesapların tamamı Twitter tarafından kapatıldı.

New York Times’ın belirttiği gibi, Twitter, yeni hesaplara spam testi yapmak gibi yöntemler kullanabilir. South California Üniversitesi ve Indiana Üniversitesi’nin yayınladığı bir rapor, yaklaşık 48 milyon aktif Twitter kullanıcısının aslında gerçek kişileri taklit eden otomatik hesaplar olduğunu iddia etti. Şirket, New York Times’a bu sayının “çok daha az” olduğunu söyledi.

Şimdilik, Twitter şöhret için para ödeyen ünlülerden ziyade, kötü kullanıma ve nefret söylemine odaklanıyor gibi görünüyor.

Twitter, New York Times’da çıkan yazıya yanıt olarak bir gönderi yayınladı:

Etiketler