Çinli Didi Chuxing, Pekin’de Yapay Zeka Araştırma Laboratuvarı Açtı

Didi Chuxing, Pekin’de yeni bir yapay zeka araştırma laboratuvarını açarak yapay zeka çalışmalarının bir sonraki safhasını açığa çıkardı.

Bu adım, Didi Chuxing’in toplam yatırımını kuruluşundan bu yana yaklaşık 20 milyar dolara çıkaran 4 milyar dolarlık bir fonu açıklamasının bir ay sonrasında gerçekleşti. Aynı tarihte şirket, bu parayı yapay zekaya yönelik çalışmalarını artırmak ve küresel genişlemesini desteklemek için kullanmayı planladığını belirtti.

Pekin’deki bir etkinlikte Didi Chuxing, yeni yapay zeka laboratuvarının geçtiğimiz Mart ayında Silikon Vadisi’nde başlattığı yapay zeka merkezi ile birlikte çalışmak ve “ulaşım yeniliklerinin sınırlarını zorlamak” üzere kurulduğunu söyledi.

İnternet devi Baidu’nun 2016’da otonom arabalara ayrılmış bir Silikon Vadisi kolu açması ve bir yıl sonrasında yeni bir yapay zeka araştırma merkezi ile bölgedeki varlığını genişletmesi ile ABD, yapay zeka girişimlerini genişletmek isteyen Çinli teknoloji şirketleri için kilit bir faaliyet alanı olarak görüldü. Geçtiğimiz Mayıs ayında ise Tencent, Seattle’da bir yapay zeka laboratuvarı açtı.

Didi’nin Pekin’de bulunan yapay zeka laboratuvarı, Didi Başkan Yardımcısı Profesör Ye Jieping’in öncülüğünde 200’den fazla mühendis ve yapay zeka uzmanını içeren bir ekibe ev sahipliği yapacak. Şirket, bu sene merkezi genişletmeyi planladığını belirtti. Ekibin ana görevi ise bilgisayar görüşü, derin öğrenme, doğal dil işleme (natural language processing) ve daha fazlasına odaklanarak ulaşımla ilgili yapay zeka zorlukları üzerine çalışmak olacak.

Didi’nin son hamlesi, 2016 yılında ilk yapay zeka laboratuvarını Shenzhen’de açan Tencent’inkini anımsatıyor.

Etiketler