Restore Edilmiş Tren Güneş Enerjisiyle Çalışıyor

Çevre dostu güç kaynaklarını kullanan yeni araçların gelişimi devam ediyor. Şimdi de Avustralya demiryolu hattının tamamen güneş enerjisiyle çalışan treninin uygulanabilir olduğu kanıtlandı. Güneydoğu Avustralya bölgesindeki Byron Körfezi Demiryolları Şirketi, sahipsiz tarihi bir treni tamamen güneş enerjisiyle çalışacak şekilde ve toplu taşıma aracı olarak kullanılmak üzere restore etti. Kar amacı gütmeyen şirket, başlangıçta trenin dizel bir servis olarak çalışmasını sağlamayı amaçladı, ancak güneş enerjisindeki teknolojik gelişmelerin hızla ilerlemesiyle trenin güneş enerjisiyle çalışmak üzere dönüştürülebileceğini fark etti.

Bu proje, Lithgow Demiryolu Atölyesi (Lithgow Railway Workshop) tarafından yapıldı ve trenin çatısındaki özel tasarım kıvrımlı güneş panelleri ve bir şarj istasyonunun yanı sıra, her fren uygulamasında kullanılan enerjinin %25’ini kurtaran rejeneratif bir fren sistemi içeriyor. Trenin güneş panelleri, güneş ışığı yokluğunun uzamasına bağlı olarak çekilmesi için yerel tedarikçi Enova ile enerji depolayacak. Tren başlangıçta iki dizel motor tutarken, ikinci dizel motor sadece elektriksel arıza durumunda dengeleme ağırlığı ve acil durum yedeklemesi yapmak için kalırken tek bir Cummins 14 litre NT855 motor ile çalışacak şekilde değiştirildi.

Tren, 100 kişilik yolcu kapasitesine sahip ve Byron Sahili’ne paralel çalışan 120 yaşında 40 metre genişliğindeki bir demiryolu koridoru boyunca restore edilmiş bir parkurda çalışıyor. Parkur, trafik sıkıntısı yaşayan Ewingsdale Yolu’nun bitişiğinde çalışıyor ve böylece toplu taşıma araçlarının geliştirilmesi için önemli bir hale geliyor. Tren, üç kilometre demiryolu ve yerel bir köprü Avustralya vergi yükümlüleri için hiçbir bedel yaratmaksızın çalışmak üzere restore edildi. Güneş enerjisi ile çalışan bir trenin bu modeli diğer şehirlerdeki banliyö trenleri için de geçerli olabilir mi?

Etiketler