Robot Balık, Gerçek Balıkların Davranışını Değiştirebilir

Robotlar gittikçe karmaşık hale geliyor. Ecole Polytechnic Federale de Lausanne’s Robotic Systems Laboratory’den (LSRO) bir araştırma ekibi, gerçek zebra balıklarını kandırabilecek kadar inandırıcı minyatür bir zebra balığı robotu geliştirdi.

Ekip öncelikle zebra balığı okuluna başarılı bir şekilde entegre olmasına ve zebra balıklarının davranışını etkilemesine olanak sağlayan şekli, rengi, hızı gibi zebra balığı özelliklerini belirledi. Bu bilgilerin ışığında araştırmacılar, akvaryumun altına yerleştirilmiş minik bir motora bağlanan mıknatıslarla donatılmış 7 cm’lik bir robot balık oluşturdu.  Bu düzenleme robotun herhangi bir tell-tale sesi olmadan suda yüzmesini sağlıyor. Robot, gerçek bir balık gibi iletişim kurmayı ve hareket etmeyi öğrenmek için kendi davranışlarını adapte edebiliyor. Robot balığın yüzme mekanizması gerçek balıkla ne kadar zaman geçirirse o kadar ilerleme kaydediyor.

Ekip, farklı akvaryumlarda ve farklı zebra balığı okullarında robotlarını test etti ve robotun gerçek bir balıkmış gibi okullara kabul edildiğine karar verdi. Robot, okulun davranışlarını taklit edebildiği için okulu ikna etmek üzere yön değiştirebiliyor  veya akvaryumun belirli bir yerinden başka bir yerine yüzebiliyor. LSRO ekibi, daha önce gerçek hamam böcekleriyle etkileşime girebilen robot bir hamam böceği tasarladı fakat robot balık çok daha karmaşık bir şey…

Etiketler