Köpekbalıklarını Tespit Eden Dronelar, Yüzücüleri Yakındaki Tehlikelere Karşı Uyarıyor

Avustralya’da dronelar, yapay zeka teknolojisiyle güçlendirildi ve saldırı riski altında olanları uyarmak için hoparlörler yerleştirildi.

Jaws bir kurgu olsa da, dünyanın bazı bölgelerinde köpek balıkları gerçek bir tehlike yaratıyor. Avustralyalı şirket Little Ripper Group, Little Ripper Lifesaver droneunu, yakınlardaki bir köpek balığının yolu üzerinde olanlar için bir uyarı sistemi olarak yarattı. Dronelar hoparlörlerle, tehlike anında en yüksek seste uyarıyı verebilmek için donatıldı. Avustralyalı şirket, köpek balıklarını otomatik olarak dronedan gelen vidyo görüntülerini kullanarak algılayan bir algoritma geliştirmek için, Sydney Teknoloji Üniversitesi’nden Mühendislik ve Bilgi Teknolojileri Fakültesi Başkanı Profesör Michael Blumenstein ve ekibiyle birlikte çalışıyor.

Amaç, başlangıçta insansız hava araçlarından (İHA) elde edilen uydu bağlantı videolarıyla köpek balıklarını gerçek zamanlı olarak tespit etmek ve sonrasında, insansız hava araçlarının tek başına köpek balıklarını tespit edebilmesini sağlamak. Ekip, algoritmaları geliştirmek için kamuya açık kaynaklardan gelen köpek balıklarının hava videolarını kullanıyor…

Etiketler