Amazon, Artık Siz Yokken Evinize Ürünleri Bırakabilir

Amazon paketleri doğrudan alışveriş yapanların evlerine bırakmayı planlıyor.  

Dünyanın en büyük çevrimiçi perakende şirketi, uzaktan kontrol edilen bir kilit ve kamera sistemi olan Amazon Key’i geçtiğimiz günlerde duyurdu. Müşteriler; arkadaşları ve diğer hizmet uzmanlarının girebilmesi için geçici şifreler oluşturabiliyor.

Bir yıldan fazla süredir gerçekleşmekte olan bu hareket, Amazon’un kişisel olarak siparişlerini almak için evlerine gidemeyecek olan ve kapılarının önünden paketlerinin çalınmasını istemeyen müşterilere satış yapmasına yardımcı olabilir. Ayrıca bu, Amazon’un ev güvenliği cihazlarının büyüyen pazarındaki hırsını da göstermekte.

Amazon’un dağıtım teknolojisinden sorumlu başkan yardımcısı Peter Larsen, “Bu bizim için bir deney değil.” dedi. “Şu noktadan itibaren bu, Amazon’un alışveriş deneyiminin temel bir parçası.”

Amazon’un Prime alışveriş kulübünün üyeleri, bulut kontrollü kamera ve şirketin yüklenilmesini tavsiye ettiği kilit için 249,99 dolar ödeyebiliyor.  Dağıtım ortaklarına söylenen şey, birinin evine geldiklerinde kapıyı çalmaları. Eğer onları karşılayacak kimse yoksa, mobil bir uygulamadaki “kilidi aç” butonuna basıyorlar ve Amazon, doğru ortak ve paketin olduğundan emin olmak için anında sistemini kontrol ediyor.

Ardından kamera, ev içi teslimin gerçekleşmesini izleyebilen müşteriye videoyu aktarıyor. Ortak, ev tekrar kilitlenene kadar diğer yolculuklarına devam edemiyor.

Bu gibi önlemlerin, müşterileri hizmetin güvenliği konusunda ikna edip edemeyeceği belli değil.

Larsen, Amazon Key programının erken testlerine dayanarak hırsızlığın “uygulamada olan bir şey olmadığını” söyledi.

Bir problem olduğu takdirde, “Müşteri hizmetlerini arayabilir, hak talebinde bulunabilirsiniz ve Amazon doğru olup olmadığını kontrol etmek için sizinle birlikte çalışır.” diye ekledi.

Amazon’un en büyük perakende rakibi olan Walmart’ın da benzer planları bulunuyor. Geçtiğimiz ay, Assa Abloy AB’nin satın alacağını söylediği akıllı bir kilit işletmesi olan August Home ile bakkal ürünlerinin “doğrudan buzdolabınıza” teslimini test edeceğini söyledi.

Etiketler