Las Vegas’ın Yeni En Çekici Özelliği: Sürücüsüz Servis Otobüsü

Cirque du Soleil. Siegfried ve Roy. Frank Sinatra. Celine Dion. Britney Spears. Ve şimdi de sürücüsüz servis otobüsleri Las Vegas’ın ünlü özellikleri dizisine katılıyor.

Amerikan Otomobil Federasyonu (AAA) ve ulaştırma şirketi Keolis’ile birlikte Las Vegas şehri, 8 Kasım’dan itibaren yeni, bir yıllık halka açık bir otonom sürüş pilot programını başlattı.

Tamamen elektrikli ve sekiz koltuklu Navya ARMA araçları, Vegas şehir merkezinin yeni teknolojilerin test edilmesine ve genişletilmesine ayrılmış bir bölümü olan Fremont East Innovation District’te bir buçuk kilometrelik üç duraklı bir güzergah boyunca yolcuları alacak.

Pilot servis, aynı güzergah boyunca sürücüsüz halka açık sürüşler gerçekleştirip Ocak ayında geri dönen sınırlı bir test programının açılımını yapıyor. Programın sponsorları, yeni çabanın gerçek trafik koşullarında çalışacak en büyük otonom sürüş pilotu olacağını ve bunun, güzargahı boyunca işaretlerle bağlantı kurarak şehrin trafik altyapısına tamamen entegre olan otonom aracın ilk örneği olacağını iddia ediyor.

AAA, halkın düşünceleri ve otonom araçlarla etkileşim hakkında daha fazla bilgi edinmek için Las Vegas yolcularına servislerde yaşadıkları deneyimler ile ilgili sorular soracak. Dürüst olmak gerekirse, negatif algılar sürücüsüz teknoloji için büyük bir engel olmaya devam ediyor.

Vegas pilot programı değerli bir test alanı olabilir fakat bu konuda yalnız değil. Waymo ve Cruise gibi özel şirketler halka açık test programlarını genişletiyor. Ancak servisler de teknolojiyi daha fazla insana ulaştırmanın popüler bir yolu.

Örneğin, Michigan Üniversitesi’nin MCity otonom geliştirme tesisi, bu yılın başlarında başlatılan Navya sürücüsüz araçları ile kendi programına sahip. Bu deneme, üniversitenin mühendislik öğrencilerine ve öğretim üyelerine Ann Arbor’daki bölüm binaları arasında yaklaşık iki millik bir güzergahta ulaşım sağlıyor. Navya otobüsleri, Singapur’da ve Fransa’daki pilot programlarında kullanılıyor.

Bu arada hatırlatmakta fayda var; testin ilk gününde sürücüsüz servis aracına bir kamyon çarptı. Ancak suç kamyon sürücüsündeydi ve bu kazada kimse yaralanmadı.

Etiketler